A víz számos iparág számára kritikus erőforrás, a mezőgazdaságtól kezdve a textiliparon át a félvezetőgyártásig, és a vállalatok sokáig természetesnek vették a bőséges vízellátást. Ez a hozzáállás egyre inkább változóban van, ahogy az éghajlatváltozás hatásai - aszályok, árvizek, változó csapadékviszonyok - mind jobban és jobban éreztetik hatásukat világszerte. A Világgazdasági Fórum éves jelentésében a vízkockázatok már kiemelt helyen szerepelnek. Eközben vannak olyan új faktorok, mint például a mesterséges intelligenciát kiszolgáló adatközpontok, amelyek tovább növelik a keresletet. Emellett a szennyezés és a túlzott kitermelés szintén aggasztó trendek.
Vagy túl kevés, vagy túl sok van. A vállalatoknak a szűkösséggel, az árvizekkel és a rossz minőséggel, valamint a növekvő szabályozási és hírnévbeli kockázatokkal kell megküzdeniük. És felismerik, hogy tenniük kell valamit ez ellen
- jelentette ki Alison Gilbert, az Anthesis tanácsadó cég vízgazdálkodási vezetője.
A felismerés azonban nem mindig vezet cselekvéshez. A Nature Action 100 kezdeményezés felmérése szerint bár a vállalatok többsége tett már kötelezettségvállalásokat a természetvédelem terén, csak egyetlen cég végzett átfogó értékelést a természettel kapcsolatos függőségeiről és kockázatairól.
Sokan már megtették az első lépéseket
Számos kezdeményezés igyekszik elősegíteni a vállalati vízgazdálkodás javítását. A Ceres fenntartható befektetési csoport "Valuing Water Finance" programjában több mint 100 befektető vesz részt, akik 17 milliárd dollár értékű vagyont kezelnek. Kirsten James, a Ceres vízügyi vezetője szerint
a befektetők aggódnak a portfólióikban lévő vízkockázatok miatt. Látják, hogy a vízválságok kiterjedése és mértéke egyre nő. Ugyanakkor a vállalatok a vízzel kapcsolatos felelősségvállalásuk nagyon különböző szakaszaiban vannak.
A szakértő kiemelte, hogy a vízkockázatok a teljes értékláncon végigvonulnak. Mint fogalmazott, a technológiai iparban például nagy hangsúlyt fektetnek az adatközpontok vízfogyasztására, de az ágazatot a félvezető-ellátási láncban és a chipek nyersanyagát biztosító bányászoknál is zavarok érik.
A PepsiCo példája mutatja, hogy egyes vállalatok már komolyan veszik a vízgazdálkodást. David Grant, a cég globális éghajlati és vízügyi megoldásokért felelős igazgatója elmondta:
A víz kulcsfontosságú összetevője a mezőgazdasági nyersanyagainknak, és fenntarthatósági stratégiánk központi pillére.
A PepsiCo a nettó pozitív vízhatás (NPWI) elérésére törekszik, ami azt jelenti, hogy a vállalat pozitív hozzájárulása egy egészséges vízgyűjtő területhez meghaladja a negatív hatásait. Roberta Barbieri, a cég globális fenntarthatósági alelnöke elmondta, hogy együttműködnek a The Nature Conservancyvel a vízgyűjtőkbe való befektetés előnyeinek számszerűsítésében.
Együttműködés nélkül nem fog menni
Az együttműködés kulcsfontosságú a vízkockázatok kezelésében. A Water Resilience Coalition például 100 kiemelt vízgyűjtő medencéről gyűjt információkat a kollektív cselekvés elősegítésére. A Women + Water Collaborative program pedig a tiszta vízhez és higiéniához való hozzáférést javítja indiai közösségekben, olyan partnerekkel, mint a Gap, a Cargill és a GSK.
A vízhatékonyság javítása és az újrahasznosítás jelentős gazdasági lehetőségeket kínál. A PepsiCo például fejlett vízkezelési technológiákkal akár 70%-kal is csökkentette fogyasztását egyes üzemeiben. Justin Winter, az Impax vagyonkezelő Water Strategy társportfóliómenedzsere szerint a vízhatékonyság és az újrafelhasználás a két legnagyobb lehetőség. Az Egyesült Királyságban az Everflow új piacokat lát az intelligens fogyasztásmérők elterjedésében. Az Egyesült Államokban az OriginClear decentralizált, helyszíni vízkezelést kínál vállalatoknak.