A jelenlegi madárinfluenza-járvány rendkívüli mértékű pusztítást végzett az Egyesült Államokban. Az amerikai járványügyi és megelőzési központok adatai szerint több mint 130 millió kereskedelmi, háztáji és vadon élő madár pusztult el a betegség következtében mind az 50 államban. A járvány hatása a gazdaságban is érezhető: a tojótyúkok tömeges elhullása miatt a tojás nagykereskedelmi ára rekordmagasságba emelkedett az elmúlt hónapban.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a vírus már nem csak a szárnyasokat érinti. A madárinfluenza megjelent a tejelő szarvasmarha-állományokban is, és közel 70 embert is megfertőzött, főként mezőgazdasági dolgozókat, akik beteg állatokkal érintkeztek. Hétfőn jelentették az első madárinfluenzával összefüggésbe hozható emberi halálesetet az Egyesült Államokban.
Az USDA közleménye szerint "bölcs dolog ismét olyan készletet létrehozni, amely megfelel a jelenlegi járványtörzseknek". A döntés előzménye, hogy az USA a 2014-2015-ös madárinfluenza-járvány után már létrehozott egy hasonló vakcinakészletet, bár azt végül nem használták fel. A tojás- és pulykatenyésztő csoportok már korábban sürgették a vakcina bevetését, arra hivatkozva, hogy az állományok elpusztítása jelentős gazdasági károkat okoz a gazdáknak. Tom Vilsack mezőgazdasági miniszter azonban rámutatott, hogy a vakcinázás rövid távon nem lehetséges, részben kereskedelmi kockázatok miatt. Számos ország ugyanis tiltja a beoltott baromfi behozatalát, attól tartva, hogy a vakcina elfedheti a vírus jelenlétét.
Az USDA azt is bejelentette, hogy 28 államot vont be az országos ömlesztett tejvizsgálati programjába, amelynek célja a madárinfluenza kimutatása a tejelő állományokban. Az eddigi vizsgálatok nem mutattak ki új fertőzött állományokat olyan államokban, amelyek korábban vírusmentesek voltak. Az elmúlt 30 napban csak Kaliforniából és Texasból jelentettek fertőzött állományokat.