2025. január 12. vasárnap Ernő
Jobb lesz felkészülni: rémisztő, milyen időjárás vár ránk a jövőben

Jobb lesz felkészülni: rémisztő, milyen időjárás vár ránk a jövőben

Farkas Alexandra
Földünk légköre egy hatalmas táguló szivacs, amely az átlaghőmérséklet minden 1°C-os növekedésével 7 százalékkal több vizet szippant magába, majd bocsát ki, ami egyre gyakrabban jár együtt a rendkívül aszályos és a szélsőségesen csapadékos időszakok gyors váltakozásával – figyelmeztet a Nature Reviews szaklapban megjelent új tanulmány. Mint a szakértők rámutatnak, ez a hidroklimatikus hatás az 1950-es évek vége óta 31-66 százalékkal erősödött világszerte, ami meghaladja az éghajlati modellek előrejelzéseit is.

Az elmúlt időszakban világszerte egyre többször tapasztalhatunk olyan hidroklimatikus szélsőségeket, ahol a nedves-száraz és a száraz-nedves időszakok gyors egymásutánban követik egymást, amely gyakran közvetlen veszélyt is jelent az emberi egészségre, a közbiztonságra, az élelmiszer- és vízbiztonságra, valamint az infrastruktúrára. Bár általában az elszigetelt aszályos és árvízi eseményekhez kapcsolódó hatások is lehetnek rendkívül jelentősek, az ilyen időszakok közti hirtelen átmentek a tapasztalatok szerint gyakran még súlyosabb következményekkel járnak.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ugyanilyen okokra vezethető vissza az is, hogy Kaliforniában a több évig tartó súlyos aszály és erdőtüzek után 2022/2023. telén mindössze három hét alatt okoztak kiterjedt infrastrukturális és anyagi károkat a hirtelen jelentkező heves csapadékeseményekhez kötődő áradások és földcsuszamlások, amik miatt 58 megyéből negyvenet katasztrófa sújtotta területté nyilvánítottak; Los Angelesben pedig épp most is emberfeletti munkával próbálják visszafojtani a lángokat. Hasonló folyamatok zajlottak le Kelet-Afrikában is, ahol öt egymást követő aszályos időszak után a 2023-as őszi betakarítási szezonban lezúduló özönvízszerű esőzések több ezer hektárnyi termést pusztítottak el, sőt több mint 2 millió embernek kellett elhagynia az otthonát.

EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET

A jelenség fő hajtőereje az, hogy Földünk légkörét egy hatalmas táguló szivacsként kell elképzelni, amely az átlaghőmérséklet minden 1°C-os növekedésével 7 százalékkal több vizet képes elpárologtatni, elnyelni és kibocsátani. Az emiatt tapasztalható jelenségek ráadásul nem korlátozódnak csupán az aszályra és az áradásokra, hanem jelentősen fokozzák a földcsuszamlások kockázatát is, különösen azokon a területeken, ahol a közelmúltbeli erdőtüzek hatására megsemmisült a talajt stabilizáló növényzet.

EZ IS ÉRDEKELHET

Tekintve, hogy az ilyen hirtelen átmenetek milyen súlyos társadalmi, gazdasági és környezeti következményekkel járhatnak, elengedhetetlen, hogy mielőbb hatékony stratégiák szülessenek, amelyek hosszú távon támogatják az alkalmazkodást. A szakértők szerint a legnagyobb prioritást azoknak a területeknek kell élvezniük, ahol a változékonysági gócpontok átfedésben vannak a nagyfokú társadalmi sebezhetőséggel. Mindeközben a mögöttes légköri folyamatok pontosabb megértése tovább javíthatná a heves események előrejelzését, ezáltal hatékonyabbá téve a vészhelyzeti tervezést és reagálást.

A kaliforniai hidroklíma megbízhatóan megbízhatatlan. Ráadásul az olyan kilengések, mint amilyeneket néhány évvel ezelőtt láttunk, az évszázad egyik legszárazabb hároméves időszakától a 2023. tavaszi, egyszeri hótakaróig, egyrészt próbára tették a víz-infrastruktúra rendszereinket, másrészt azonban előmozdították az árvízi vízgazdálkodásról szóló beszélgetéseket, hogy a jövőbeli változékonyabb hidroklímában biztosítani lehessen a vízbiztonságot

mutatott rá John Abatzoglou, a University of California klímakutatója, a tanulmány társszerzője.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?