Az európai gombatermesztés stabil és 2025-re várhatóan 1 040 200 tonna termelést fog elérni. Lengyelország és Hollandia a fő termelők, amelyek a teljes mennyiség több mint 70%-át adják. Az ágazat főként az Agaricus (csiperke) fajtákra összpontosít, amelyet ellenőrzött környezetben termesztenek, ami garantálja a magas színvonalat, bár a Pleurotus (laskagomba) termelése is növekszik. Olaszországban a Cardoncello, a Pioppino és a Shiitake fajták ma már folyamatosan elérhetők a piacokon és a nagy kiskereskedelmi láncokban. A termelés mintegy kétharmadát a friss piacra szánják, míg a fennmaradó részt feldolgozzák - írja a NAK.
Andrea Prando, az Olasz Gombatermesztők Szövetségének elnöke arról számol be, hogy „az ágazat jelenleg jelentős kihívásokkal néz szembe, a piac alakulásától és a termelési költségektől kezdve a csomagolásra és a tőzeg használatára vonatkozó szabályozási nyomásig. Gazdasági szinten az európai ágazat több mint 40 ezer munkavállalót foglalkoztat és egy integrált európai promóciós kampány előnyeit élvezheti, amely több mint 86 millió online megjelenést ért el, és 2024-ben meghaladta a kötelezettségvállalási célokat. (europeanmushroom.eu). Az ágazat azonban aggodalmainak ad hangot, például a termelési költségekkel kapcsolatban. Az emelkedő minimálbérek és az energiaköltségek jelentősen befolyásolják a működési árrést.
Egy másik kérdés a fenntarthatósággal kapcsolatos. A termesztőközeg kiegészítéseként használt tőzeg alternatíváinak keresése prioritást élvez. A Bioschamp projekt, valamint számos egyesület és vállalat alternatív anyagokat tesztel, biztató eredményekkel, de ez még mindig nem elég ahhoz, hogy garantálja a tőzeg kiváltását. A technikai és szabályozási kérdések továbbra is nyitottak, beleértve a termesztett talajok tényleges hozamát is. De talán a legproblémásabb és legvitatottabb kérdés jelenleg a csomagolás kérdése. Az új uniós rendelet 2030-tól betiltja a műanyag használatát a friss gyümölcsök és zöldségek esetében, kivéve bizonyos kivételeket. A vízveszteségre és a fizikai behatásokra érzékeny gombáknak nagyon drága innovatív csomagolási megoldásokra vagy a kivételek közé való felvételre lehet szükségük. Ebben az értelemben az Európai Gombatermesztők Csoportja már tárgyalásokat folytat az Európai Unióval, mivel a termék romlandó, vagyis fontos, hogy az ágazat számára megoldásokat adjanak.
Mindezek ellenére a gombatermesztés optimistán tekint az innováció és a fejlődés lehetőségeire, még akkor is, ha egy átmeneti szakaszban van, ahol a friss termékek betakarításának automatizálására tett különböző kísérletek egyelőre csak tesztek, amelyek még nem tették kifizetődővé a beruházásokat. A célzott szakpolitikák és az innovációba való befektetés támogatásával az ágazat tovább növekedhet, és megerősítheti stratégiai szerepét az európai és a nemzeti mezőgazdaságban, de elengedhetetlen a modern termesztési technikák általános kultúrájának megteremtése. A környezeti fenntarthatóság és a hatékonyság a kulcs a kihívásoknak való megfeleléshez és a jövőbeli lehetőségek megragadásához, de ezeket tökéletesen össze kell kapcsolni a gazdasági fenntarthatósággal.