A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) az elmúlt években súlyos károkat okozott a baromfiállományokban világszerte, különösen Franciaországban és az Egyesült Államokban. A betegség nem csak a szárnyasokat érinti, az USA-ban tejelő teheneken és mezőgazdasági dolgozókon is kimutatták a vírust.
Franciaország úttörő lépésként országos oltási kampányt indított a kacsák védelmére, ezzel az első nagy exportőr ország lett, amely ilyen átfogó intézkedést hozott. A döntés azonban aggodalmat keltett egyes országokban, attól tartva, hogy a beoltott madarak tünetmentesen hordozhatják a vírust, megnehezítve annak kimutatását. A francia mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint
több mint egyéves tárgyalássorozat után a francia hatóságoknak sikerült meggyőzniük az amerikai és kanadai hatóságokat a magas patogenitású madárinfluenza elleni védőoltás biztonságosságáról.
Az Egyesült Államok és Kanada feloldotta a nem oltott baromfira és az ilyen állományokból származó termékekre vonatkozó korlátozásokat, miközben továbbra is biztosítják a mezőgazdasági kereskedelem biztonságát. Az USA emellett az Európai Unió más tagállamaiból származó kacsák és kacsatermékek exportjára vonatkozó tilalmat is megszüntette. Bár a francia baromfiexport az Egyesült Államokba és Kanadába viszonylag csekély mértékű, a madárgenetikai termékek, mint a keltetőtojások és naposcsibék szállítása jóval gyakoribb. A francia egészségügyi hatóságok jelenleg is egyeztetnek amerikai és kanadai partnereikkel, hogy véglegesítsék ezen termékek exportjának gyakorlati részleteit.