A Fehér Ház pénteken megerősítette, hogy az új vámok február 1-jén lépnek életbe. Trump 25%-os vámot tervez kivetni a két szomszédos országból érkező behozatalra, hacsak azok nem tesznek lépéseket az illegális bevándorlás és a fentanil-kereskedelem megfékezésére. A tervezett intézkedések jelentős hatással lehetnek az amerikai élelmiszerellátásra. Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának és vámhatóságának adatai szerint 2023-ban az ország 195,9 milliárd dollár értékben importált mezőgazdasági termékeket, amelynek 44%-a, közel 86 milliárd dollár értékben Mexikóból és Kanadából származott. A National Grocers Association szóvivője, David Cutler figyelmeztetett:
Bármilyen vám formájában történő kiadásnövekedés utólag 'élelmiszer-adóként' hat a fogyasztókra az importált termékek tekintetében, és nem működőképes megoldás.
Az intézkedések különösen érzékenyen érinthetik a friss zöldségek és gyümölcsök piacát. Rob Fox, a CoBank Knowledge Exchange igazgatója szerint:
A legtöbb friss gyümölcsöt és zöldséget Mexikóból és Kanadából importáljuk, így ezeknél a termékeknél mindenképpen inflációval kell számolni.
A vámok bevezetése a húspiacon is éreztetheti hatását. Az Egyesült Államok jelentős mennyiségű szarvasmarhát importál Mexikóból és Kanadából. Bob Chudy, marhahús-importőrök tanácsadója szerint:
Ha bármi fenyegető módon megy végbe, az mindenképpen jelentősen feljebb fogja nyomni az amerikai marhahús árát.
A Trump-kormányzat állítása szerint a tervezett vámok nem fognak magasabb árakat okozni az Egyesült Államokban. JD Vance alelnök vasárnap azt nyilatkozta, hogy a fogyasztói árak csökkenni fognak, bár hozzátette, hogy ez nem feltétlenül következik be azonnal. Szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy a vámok fenyegetése önmagában is inflációt okozhat. David Ortega, a Michigani Állami Egyetem közgazdásza szerint az élelmiszeripari vállalatok már most alternatív beszerzési forrásokat keresnek, ami növeli a költségeket.
Az intézkedések időzítése különösen problémás lehet, hiszen a marhahús ára már most is rekordközelben van, a tojás ára pedig megemelkedett a madárinfluenza miatt. A tejipart is érintette a járvány, csökkentve a termelést a legnagyobb termelő államban, Kaliforniában.