Ilyen növényt keres most rengeteg gazda: ez a jövő a magyar földeken?

Ilyen növényt keres most rengeteg gazda: ez a jövő a magyar földeken?

agrarszektor.hu
Az elmúlt években egyre több termelő keresi Magyarországon a különböző alternatív növénykultúrákat, a jelenlegi extrém klimatikus környezetben ugyanis megnehezedett az egyes árunövények előállítása - mondta Seiwerth Anna, a Lajtamag Kft. tulajdonos-ügyvezetője. A szakember, aki 2024-ben elnyerte a Portfolio Csoport Év női agrárvállalkozója díját kiemelte, a klímaváltozás egyértelműen itt van velünk, amihez adaptálódnunk kell, viszont, ha igyekszünk a talajt minél jobb állapotban tartani, akkor a kihívások talán csökkenni tudnak a jövőben. 

A Lajtamag Kft. több mint 30 éve van a piacon, jelenleg a cégcsoport teljes működését Seiwert Anna viszi testvérével. Nemcsak vetőmagtermeléssel, hanem szántóföldi növénytermesztéssel, nemesítéssel, valamint vetőmag-forgalmazással is foglalkoznak, ez utóbbival belföldön és külföldön egyaránt. 

Jómagam 11 éve dolgozok a Lajtamagnál, és habár közgazdász vagyok, az elmúlt évben a MATE-n elvégeztem a vetőmaggazdálkodási szakmérnöki szakot. Jelenleg én felelek a cégnél a kereskedelemért és a laborért ügyvezetői szinten

- tudta meg az Agrárszektor Seiwerth Annától. Hozzátette, a Lajtamag alapjáraton nem kukorica, repce és napraforgó vetőmagokkal foglalkozik, hanem különböző alternatív kultúrákkal, aprómagvakkal, illetve a zöldítéshez felhasználható keverékek alapanyagainak előállításával. Mindezt 8000-10 000 hektáron teszik évek szinten. Hangsúlyozta, az elmúlt években nagyon sok termelő keresi ezeket az alternatív növénykultúrákat, azokat, amelyekkel kicsit diverzé lehet tenni a vetésforgót. 

Nehéz ebben az extrém klimatikus környezetben vetőmagot, illetve bármilyen egyéb árunövényt előállítani. Mi úgy látjuk, hogy az öntözés mellett fontos a vetésforgó, valamint a helyesen alkalmazott zöldtrágya-keverékek használata két fő növény között. Ezek mind segítenek a talaj vízmegtartásában, a kipárolgás csökkentésében és a biodiverzitás növelésében.

A szakember elmondta, a klímaváltozás itt van velünk, amivel együtt kell élnünk és adaptálódnunk kell hozzá. Viszont, ha próbáljuk a talajt minél jobb állapotban tartani, jobban segíteni, hogy a vízmegtartó képessége ideális legyen, akkor ezek a kihívások talán csökkeni tudnak a jövőben.

EZ IS ÉRDEKELHET
Címlapkép forrása: Agrárszektor
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?