A probléma hétfőn délelőtt került napvilágra, amikor kirándulók szokatlan halviselkedést észleltek az Által-ér tófaroki részénél. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei azonnal a helyszínre siettek, és megkezdték a helyzet felmérését. Molnár András, a tatai szakaszmérnökség vezetője elmondta:
Amikor először a helyszínen jártunk, a halak vergődtek, ugráltak a víz tetején. Csak később kezdtek elhullani.
A vízügyi hatóság gyorsan reagált a helyzetre, és másodfokú vízminőség kárelhárítási készültséget rendelt el. Azonnali mintavételezést végeztek mind a vízből, mind az elhullott halakból. Bár az első vizsgálatok nem mutattak kiugró értékeket, a szakemberek további, részletes elemzéseket kezdeményeztek.
Most azt vizsgáljuk, hogy külső vagy belső behatás miatt pusztultak-e el a halak
- nyilatkozta Molnár András. A szakértők egyelőre nem találtak olyan nyomokat, amelyek külső szennyezésre utalnának, ezért felmerült a természetes folyamatok okozta toxikus anyagok jelenlétének lehetősége is. A szakember rámutatott, hogy a szerves anyagok bomlása és a légnyomáscsökkenés is okozhat ilyen jellegű problémákat.
A környéken lévő halakra az ammónia idegméregként hat, amitől elpusztulnak
- magyarázta Molnár András, hozzátéve, hogy a pontos okot csak a további vizsgálatok fogják feltárni. Jelenleg az elsődleges cél a tetemek összegyűjtése és biztonságos megsemmisítése. A szakemberek folyamatosan monitorozzák a helyzetet, különös tekintettel az Öreg-tóra, amely egyelőre nem tűnik veszélyeztetettnek.
Nagyon fontos, hogy biztosan tudjuk, hogy az Öreg-tó érintett-e. Hiszen akkor több száz mázsa hal van veszélyben
- hangsúlyozta a vízügyi szakember. A hatóságok további intézkedéseket fontolgatnak, amelyeket a folyamatban lévő vizsgálatok eredményei alapján fognak meghozni. A helyzet alakulását mind a szakemberek, mind a lakosság feszült figyelemmel kíséri, remélve, hogy sikerül megfékezni a további károk keletkezését és megtalálni a halpusztulás pontos okát.
A címlapkép csak illusztráció.