2025. április 15-től, két pályázati felhívás keretében nyílik lehetőség azoknak a támogatási kérelmeknek a benyújtására, amelyek lehetővé teszik a szántóföldi és egyéb termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztését és korszerűsítését, az energiahatékonyság javítására szolgáló kapcsolódó tevékenységeket, valamint a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazását. A támogatható tevékenységek között szerepel többek között a terményszárítók és tisztítók, valamint a vetőmagüzemek létesítése, kapacitásnövelése és technológiai felújítása is.
A CHH Műszaki KFT – a Cimbria dán gépgyár kizárólagos hazai képviseleteként – a tervezéstől a kulcsrakész átadásig minden lépésnél segítséget nyújt, hogy a tavasszal nyíló pályázati lehetőségek maximálisan kihasználhatók legyenek az érdeklődők számára.
A CHH Műszaki KFT szakértői a kívánt technológiát az ügyfél elvárásaira szabva állítják össze, a képzett mérnök és szerelő csapat 20 éves szakmai tapasztalatával. A vállalat Győrben egy 2 500 négyzetméteres gyártócsarnokkal is rendelkezik, ahol a magfeldolgozó technológiához szükséges acélszerkezeteket és gépkiegészítőket gyártja. A gyártást és a telepítést követően az egész üzem intelligens folyamatvezérlési megoldással, PLC-vezérelve kerül átadásra, amely minimalizálja az esetleges kezelői hibák lehetőségét, továbbá biztosítja a rendszer megfelelő, zökkenőmentes és biztonságos működését. A sikeres megvalósítást követően pedig a pályázati dokumentumok is pontosan és határidőben kerülnek átadásra a beruházónak.
A CHH Műszaki KFT kínálatában szereplő alábbi gépek és berendezések a legújabb technológiai vívmányokat képviselik, és innovatív megoldásokat kínálnak az agráriumban felmerülő legkülönfélébb igények gyors kiszolgálására:
Cimbria Delta síkrostás magtisztító és osztályozó gép
A síkrostás tisztítók széles választéka egy előtisztítást követően kiválóan alkalmazható a magszélesség szerinti osztályozásra, valamint a nemkívánatos elemek és a potenciálisan veszélyes szennyeződések eltávolítására, méghozzá minden termény esetében. Az előtartály után egy vibrációs adagoló segítségével lehet szabályozni a termény áramlását, a finomtisztítást pedig egy alsó nyomószeles síkrosta végzi, amely már a feldolgozási folyamat elején jelentősen megnöveli a magtisztítás hatékonyságát.
Fontos kiemelni, hogy az idei KAP-pályázaton nem tud valaki úgy tárolótelepi bővítést végrehajtani, hogy vagy egy síkrostás magtisztítót vagy egy szárítót ne tervezzen és telepítsen az új rendszerbe, ennek megvalósítása ugyanis szerepel a kötelező feltételek között.
Cimbria HEID triőr
A centrifugális elven működő vetőmagüzemi triőrre akkor van szükség, ha magszélesség szerint már megtörtént az osztályozás, maghosszúságban azonban még vannak eltérések. Ilyen lehet például az az eset, amikor a kalászos gabona esetében a félbetört szemek, a gyommagok vagy a magnál hosszabb szennyezők leválasztása van szükség. A kívánt minőséget az adott magnak megfelelő triőrköpeny kiválasztása révén lehet elérni, melynek gyártásához a világ legnagyobb szerszámméret készletével rendelkezik az osztrák HEID gyártócég.
Cimbria HEID fajsúly szerinti osztályozó gép
Miután szélesség és hosszúság szerint is megtörtént a magfeldolgozás, fajsúly szerint még lehetnek a terményben olyan idegen vagy értékcsökkent anyagok, mint a kicsírázott, csíraképtelen magok vagy épp a gomba- vagy rovarfertőzött szemek. Ezek eltávolítására szolgál a fajsúlyszeparátor, amely egy excenter hatású, vibráló mozgás és a dróthálón vagy textilanyagon keresztül felfelé áramló levegő együttes hatásának eredményeként választja szét a különböző fajsúllyal jellemezhető magokat.
Cimbria HEID CC csávázógép
A csávázógép a Cimbria által szabadalmaztatott tömegáram mérő adagoló egységgel szerelhető fel, amely lehetővé teszi, hogy a csávázószer az üzem igényei szerint, precíziós módon, pontosan a kívánt mennyiségben kerüljön a vetőmag felületére. Ez a funkció azért különösen fontos, mert ha a csávázószerből a szükségesnél kevesebb jut a magra, az rontja vagy akár teljesen megszünteti a csávázás hatékonyságát, ha pedig a szükségesnél több szer kerül felhasználásra, az jelentős többletköltségeket okozhat a gazdálkodók számára. A kívánt mennyiség precíz mérése ráadásul nemcsak a költséghatékonyság szempontjából lényeges, hanem a fenntarthatósági elvárásoknak való megfelelés érdekében is. Emellett pedig a vetőmagra került kemikáliák mennyiségét tekintve akkor is pontos adatokra van szükség, ha a termést végül takarmányozási vagy élelmiszeripari céllal használják fel.
A csávázás során első lépésként a következő ciklusba kerülő magmennyiség előkészítésére kerül sor egy precíz elektronikus mérleg segítségével. Miután ez az előkészített adag bekerül a keverődobba, a röpítőtárcsa felgyorsítja a magokat, majd a dob falára és vissza a dob közepére juttatja azokat, beindítva ezzel a keverési folyamatot. Ezt követően a gép az előre beállított recept szerint, meghatározott idő alatt beadagolja a szükséges mennyiségű csávázószert és púdert. A csávázószer először a röpítőtárcsára kerül, majd szétporladva egyöntetűen bevonja a körkörös mozgásban lévő magokat, a púder pedig közvetlenül a mag felületére kerül, amely biztosítja az intenzív és egyenletes bevonatolást.
SEA.IQ Plus színosztályozógép, a magfeldolgozás csúcsa
A 2025-ben AGROmashEXPO Termékfejlesztési Különdíjjal elismert csúcskategóriás SEA.IQ Plus színosztályozógép a száraz szemes termény, műanyag, üveg, fém és egyéb ipari őrlemények precíz vizsgálatára kínál megoldást.
A gép a fény látható (VLS), infravörös (NIR, SWIR, IR) és ultraibolya (UV) tartományban végzett mérésekkel gyakorlatilag minden egyes magot vagy szemcsét egyesével lefényképez, beszkennel, majd mesterséges intelligencia alapú algoritmus segítségével elemzi azt. Különlegessége, hogy képes az aflatoxin-szennyezés kizárólag UV-tartományban észlelhető nyomait is kimutatni, amely szabad szemmel érzékelhetetlen, de az élelmiszerbiztonság szempontjából kritikus jelentőségű. A gép által végzett precíziós vizsgálat garantálja, hogy a mechanikai sérülésekből vagy gombabetegségekből eredő elváltozásokat már a feldolgozás elején felismerjék, ezáltal minimalizálva a hibás termények láncban történő továbbhaladását. Mindez különösen az élelmiszeripari és vetőmag célú feldolgozás esetében fontos, ahol még szigorúbb tisztasági követelményeknek kell megfelelni. Az öntanuló programozási funkcióval is rendelkező SEA.IQ Plus másodpercenként 25 ezerszer fényképezi le az áramló magokat és értékeli ki a látottakat, továbbá minden egyes pixelt akár tizenhatféle előre beállított hibára képes átvizsgálni, ezzel új szintre emelve az osztályozás pontosságát és hatékonyságát.
A fenti gépeken, berendezéseken túl a CHH Műszaki KFT speciális tisztító és osztályozó gépekkel (széltisztítóval, toklászolóval, bársonyhengerrel), a hatóság által elfogadott automatikus mintavételi és mintagyűjtő műszerekkel, valamint automata zsákoló és csomagolórendszerekkel is várja az érdeklődőket. Telephelyén megkezdte működését egy biotechnológiai laboratórium is, anyagvizsgáló laborjában pedig a síkrostás tisztítógépen, a triőrön, a fajsúlyszeparátoron és a legmodernebb színosztályozó gépen tesztek is végezhetők.
CHH Műszaki KFT, E-mail: info@chh.hu, Telefon: +36 96/527-357
Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube
Képek: CHH Műszaki KFT
(x)