A tojáspiacon jelenleg nincs jelentős változás januárhoz képest, a termelői árak továbbra is csökkennek, amit a hivatalos statisztikák is alátámasztanak. Az elmúlt napokban sem hazai, sem nemzetközi szinten nem érkeztek új fejlemények. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) január végi közleménye korlátozta az agrártermékpályák – köztük a tojáságazat – szakmai szervezeteinek mozgásterét. A GVH álláspontja szerint az érdekképviseletek rendszeres áremelési közleményei torzíthatják a piaci versenyt és növelhetik az inflációs nyomást - írja a Világgazdaság.
A GVH továbbra is figyelemmel kíséri az élelmiszerpiaci folyamatokat, például a tojás és tejtermékek esetében, és szükség esetén beavatkozik – olvasható a közleményükben. A különböző termékpályák szakmai szervezetei levelet kaptak Rigó Csaba Balázstól, a GVH elnökétől, amelyben rámutatott, hogy „feltételezetten ok-okozati összefüggés áll fenn” az alapvető élelmiszerek drágulása és az érdekképviseletek áremelést sürgető közleményei között. Emellett felvetette a versenytörvénybe ütköző összehangolt piaci magatartás lehetőségét is.
A kormány a januári, váratlanul magas inflációs adatok és egyes élelmiszerek drágulása miatt felvetette, hogy újra bevezetheti az árstopot bizonyos termékekre. A jelentősen dráguló termékek között a tojás is szerepel, így hatósági beavatkozás alá kerülhet. A szakértők szerint az áremelkedés hátterében több tényező áll: a madárinfluenza jelentős zavarokat okozott a tojáspiacon, amit tovább súlyosbított a toxinnal szennyezett kukoricatermés és más költségnövelő hatások. Magyarországon a tojóállomány tizede, mintegy 400 ezer tyúk pusztult el a járvány miatt, éppen a karácsonyi szezon előtt, amikor a kereslet 30-40 százalékkal megnőtt. Mivel a járvány a környező országokat is érintette, a kieső mennyiséget importból sem lehetett pótolni.
A madárinfluenza hatása a piacra
A tojáspiaci szakértők január végén már a termelői árak csökkenéséről számoltak be, amelyre több kiskereskedelmi lánc is reagált, és mérsékelte a tojás fogyasztói árát. Az év eleje jellemzően a kereslet visszaesésével jár, miközben a kínálat is szűkül, mivel a termelők ebben az időszakban végzik el az állománycseréket. Eközben az Egyesült Államokban a madárinfluenza továbbra is terjed, ami miatt tömegesen kellett tyúkokat levágni, így a tojás egyre drágább és hiánycikké vált. Egyes üzletek korlátozásokat vezettek be a megvásárolható mennyiségre, sőt, a helyzet odáig fajult, hogy egyre többen bérbe adható tyúkokkal próbálják biztosítani a tojásellátásukat.
Magyarországon az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb jelentése is megerősíti a termelői árak csökkenését, ugyanakkor az amerikai helyzet fékezi ezt a folyamatot. Az európai piacokon is érezhető az ármozgás: az idei hatodik héten az előző heti árhoz képest – M+L méretkategóriában, euróban számolva – Csehországban 25,7, Belgiumban pedig 13,5 százalékkal emelkedtek az árak az AKI jelentése szerint. Összességében több uniós tagállamban drágult a tojás, mint ahány országban csökkent az ára. Az EU átlagában 1,3 százalékos áremelkedést mértek, míg Magyarországon az ötödik és hatodik hét között 2,5 százalékkal csökkent a termelői ár. Éves összehasonlításban azonban a magyarországi drágulás meghaladta az uniós átlagot: míg az EU-ban az árak 7,3 százalékkal nőttek, addig Magyarországon ugyanez az érték 14 százalék volt.