Európa mezőgazdasága válságban van: a természeti erőforrások kimerülése, a talajdegradáció, az időjárási szélsőségek és a gazdálkodók generációváltásának nehézsége mind olyan kihívások, amelyekre már évek óta keresi a szakpolitika a megfelelő és életképes megoldásokat. A regeneratív mezőgazdaság egy ígéretes alternatívának tűnik, hiszen a talajélet javításával, a biológiai sokféleség növelésével és egy átfogó (holisztikus) szemlélet alkalmazásával - amely egy egységként kezeli a környezetet és az azt művelő közösséget - egyszerre működteti a fenntarthatóság mindhárom pillérét. Helyben és a helyi viszonyokra tervez, nyomon követ és szükség szerint újratervez, sikeresen beépíti a szemléletébe az alkalmazkodást - írja a NAK.
A regeneratív gazdálkodókat összefogó EARA brüsszeli rendezvényén több mint 300 kulcsszereplő vett részt, beleértve magas szintű döntéshozókat, gazdálkodókat, érdekképviseleteket, egyetemeket és civil szervezeteket. A panelbeszélgetések során a gazdálkodók meséltek saját életútjukról, azokról a motivációkról, amelyek őket a regeneratív gazdálkodás felé terelték. Minden történetnek volt egy közös mozzanata, még pedig az, hogy a talajélet helyreállítása, a biodiverzitás és a táj megőrzése, valamint a helyi közösségek megerősítése nélkül Európának nincs hosszútávon jövője.
A február 5. és 7. között megtartott programokon olyan kiemelkedő politikai szereplők és mezőgazdasági szakemberek is megjelentek, akik elkötelezettek a fenntartható mezőgazdaság iránt. Ennek köszönhetően a rendezvénysorozat fő eseménye az Európa Parlamentben megrendezett regeneratív vacsora volt, amelyen a résztvevő gazdálkodók termékeiből állították össze a három fogásos menüt. A vacsora közben lehetőség nyílt arra, hogy az EARA bemutassa a jelenlévő Európa Parlamenti képviselőknek a 2027 utáni Közös Agrárpolitikára vonatkozó elképzeléseit: miként lehetne a regeneratív gazdálkodás szellemiségét integrálni a támogatási rendszerbe.
Az esemény szervezői többször is hangsúlyozták, hogy a regeneratív mezőgazdasági stratégiák nemcsak a környezeti fenntarthatóságot, hanem a holisztikus szemléleten keresztül a gazdák pénzügyi stabilitását is szolgálják - erre számos jó példával szolgáltak különböző országokból (görög, olasz, spanyol, holland és magyar példa is volt). Az EARA Regenerating Europe Tour fő célkitűzése, hogy több helyszínen, különböző gazdaságokban és különböző környezeti adottságok mellett is bemutassák a gazdálkodóknak és a döntéshozóknak, hogy a regeneratív mezőgazdasági módszerek miként járulhatnak hozzá egy fenntarthatóbb és ellenállóbb európai agrármodell kialakításához. A kezdeményezés támogatói remélik, hogy a brüsszeli konferencián elhangzott ötletek és javaslatok hosszútávú változásokat indítanak el az európai agrárpolitika területén. A jövőben az EARA további rendezvényeket tervez, hogy elősegítse az agrárközösségek közötti tudáscserét, valamint, hogy erősítse a politikai támogatást a regeneratív mezőgazdasági modellek elterjesztéséhez Európa-szerte.