2025. február 8. szombat Aranka
Változás lehet a magyar földeken: egyre népszerűbb ez a gazdálkodási forma

Változás lehet a magyar földeken: egyre népszerűbb ez a gazdálkodási forma

agrarszektor.hu
A Talajmegújító Gazdák Egyesülete idén nyolcadik alkalommal rendezte meg a Talajélet Konferencia és Szakkiállítást, amely a regeneratív mezőgazdálkodás legújabb trendjeit és technológiáit mutatta be. Az eseményen több mint 1000 érdeklődő vett részt, a szakkiállítás pedig háromszor akkora területen zajlott, mint az előző években. A konferencián kilenc országból érkező szakértők osztották meg tapasztalataikat.

Idén, már 8. alkalommal rendezte meg a Talajmegújító Gazdák Egyesülete a Talajélet Konferencia és Szakkiállítást. Az esemény január 16. és 18. között több, mint 1000 érdeklődőt fogadott a jakabszállási rendezvényhelyszínen. A konferencia a regeneratív mezőgazdálkodáshoz kapcsolódó témák széles spektrumát fedte le előadásaival, a szakkiállításon pedig idén már háromszor akkora területen valósulhatott meg a regeneratív mezőgazdálkodáshoz használt legújabb technológiák és gépek bemutatója - írja közleményében a Talajmegújító Gazdák Egyesülete.

A konferencia keretei között 2 színpadon folyó előadások közül válogathattak a résztvevők, ahová 9 országból érkeztek előadók. Többek között Mykhaylo Draganchuk ukrán no-tiller, Patrick Valmary Romániában termelő francia gazdálkodó, és Bogdan Garalejic szerb növénytermesztési tanácsadó osztották meg évtizedes tapasztalataikat a regeneratív mezőgazdálkodás eredményeiről és technikáiról.

EZ IS ÉRDEKELHET

Három nap alatt több, mint 70 előadás volt hallható. És, amit fontos tudni, hogy a 'Talajélet' téma óriási, amit idén mi is szélesebbre nyitottunk. Például komoly kutatói és orvostudományi munkát végzőktől a talaj mikrobiom és a humán mikrobiom összefüggésiről is hallhattak előadást az érdeklődök. Viszont az uralkodó még most is az agrár rész, olyan 70%-ban.

– osztotta meg gondolatait Szabó Attila, a Talajmegújító Gazdák elnöke. A több mint 40 kiállító között, három a regeneratív, no-till vetőgépeiről ismert külföldi szervezet is jelen volt. A szakkiállításon azon kívül, hogy a látogatók fenntartható és jövedelmező mezőgazdaság szempontjából fontos új eszközöket megismerhették, a talajegészség, és a fenntartható gasztronómia új irányzataiba is betekintést nyerhettek. Megtekinthető volt például egy eső szimulátor is, ami a vízmegtartás és a talajeróziócsökkentése érdekében szükséges megfelelő talajborítást demonstrálta, a fenntartható gasztronómiai módszereket – fermentálás, kovászkészítés – pedig ki is próbálhatták az érdeklődők.

EZ IS ÉRDEKELHET

Azt látjuk, hogy a klímaváltozásnak, és az éghajlati változásnak köszönhetően egyre nagyobb az érdeklődés és a nyitottság a regeneratív módszerek irányába. És azt gondolom, hogy ez, a regeneratív gazdálkodás az egyetlen olyan út, ami fenntartható, amivel meg tudjuk őrizni talajainkat és amivel egyben költséghatékonyan is tudunk gazdálkodni.

– összegezte Szabó Attila, a Talajmegújító Gazdák elnöke. Azon kívül, hogy a regeneratív mezőgazdálkodás egyre elterjedtebb körben válik ismertté Magyarországon is, a szervezők meglátása, hogy az esemény igazi ereje a tudásmegosztás, és együttműködések lehetőségének megteremtése mindazok között, akik közösen szeretnének tenni egy regeneratív jövőért! Mi sem példázza ezt jobban, hogy a konferencia elősegítette egy nemzetközi regeneratív szervezet, az IREAGA alakulását is, amelynek alapító okirata hamarosan 10 ország részvételével fog megvalósulni.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?