Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) online felülete segíti a Vizet a tájba! programot, a webes felület alkalmas arra, hogy a gazdák az ország egész területéről megjelöljék azt a helyet, mélyületet, ahol meglátásuk szerint vizet lehetne tárolni rövidebb, hosszabb ideig - hangsúlyozta V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára. Kifejtette, a víz megtartásában új lehetőségeket kell keresni, fontos, hogy a vizet a tájban tárolják. Ezzel csökkenteni lehet a környezet hőmérsékletét, segíteni lehet a vízbeszivárgást a talajba, amely szükséges a talajvízszint emeléséhez. Az államtitkár kifejtette, már látható, hogy a klímaváltozás hatására az árvíz és az aszály egyszerre is jelen lehet az országban.
A klímaváltozás hatásaként 2022-ben mintegy ezermilliárdos veszteség érte az agráriumot.
Félsivatagos vidékek alakulnak ki az országban, például a Duna-Tisza közi homokhátságon, vagy a Nyírségben. A helyzetet nehezíti, hogy a folyók medre mélyül, alacsony vízállásnál még a talajvizet is leszívja - tette hozzá. Az államtitkár megemlítette, hogy lehet látni azt is, hogy az élővilág átalakul, nemcsak a termesztett növényeknek nem lesz ezeken a helyeken élettere, hanem a vadon élőknek sem, ezért be kell avatkozni. Példaként említette, hogy jónéhány vízügyi beruházás valósult meg az országban, ilyen az Ős-Dráva-program, amelynek talajvízszintet érintő jótékony hatása már mérhető.
A Kvassay-zsilip rekonstrukciója azt is szolgálja, hogy a Duna-Tisza-csatornába az év egészében lehessen vizet szállítani. V. Németh Zsolt kiemelte, a gazdákkal partneri együttműködést kell kialakítani a vízmegtartásban is. Ismertette: a gazdák az OVF felületén beírhatják a kért adatokat, majd a vízügyi igazgatóság felveszi velük a kapcsolatot. Elvégzik a szükséges vizsgálatokat, hogy megállapítsák, fizikailag lehetséges-e a víz elhelyezése a megjelölt területen.