Napjainkban egyre fontosabbá válnak a fenntarthatósági kérdések, ezen belül pedig jelentős szerepet kapnak az öntözéssel és a megfelelő vízhasználattal foglalkozó témák is. A termésbiztonsághoz az eddigi gyakorlattal ellentétben már nem elegendő a megfelelő agrotechnika alkalmazása, ezért merül fel a vízmegtartó gazdálkodás fogalma is.
A vízmegtartó gazdálkodás olyan földművelési rendszert foglal magába, amely csökkenti a vízveszteséget, növeli a vízhasznosítást és segít megőrizni a talaj termékenységét, emellett javítja az ökoszisztémák egészségét és fenntarthatóbbá teszi a mezőgazdasági termelést. Csökkenti az erózió veszélyeit, növeli a szerves anyag tartalmat, javítja a tápanyag-ellátást és a vízvezető képességet.
Európa nagy része, beleértve Magyarországot is egyre jobban ki van téve az éghajlatváltozás okozta nehézségeknek, súlyosan vízhiányos periódusok alakulnak ki számos helyen. A vízmegtartó gazdálkodás hozzájárul az ökoszisztémák diverzitásához és stabilitásához is, mivel segít megőrizni a vizes élőhelyek állapotát. Emellett növeli a termelékenységet és a jövedelmezőséget is, mivel csökkenti a vízigényt, az öntözési költségeket és a terménykiesést. A vízmegtartó gazdálkodásról szóló részletes kiadvány ezen a linken érhető el.