A cikk leszögezi: a hurka és kolbász közötti alapvető különbségek jól meghatározhatók: míg a kolbász kizárólag színhúsból és szalonnából készül, addig a hurka sokféle állati részből, belsőségből, bőrkéből állhat, sőt növényi összetevőket is tartalmaz.
További fontos eltérés, hogy a hurkát mindig megabálják, és rövidebb ideig tárolható, mint a kolbász.
A hagyományos magyar hurkafélék rendkívül változatosak, a húsos, májas, tüdős és véres hurkák mellett számos tájjellegű különlegesség létezik. A hurkaalap húsból, belsőségekből, bőrkéből, zsiradékból és kásából áll, amelyhez különféle fűszereket adnak.
A hurka 'kása' része történelmileg változatos volt: a rizs mellett használtak gerslit, kukoricát, kölest, hajdinát, krumplit vagy akár tarhonyát is. A fűszerezésben hat alapfűszer dominál: édes és csípős pirospaprika, feketebors, fokhagyma, vöröshagyma és fűszerkömény.
A göcseji hajdinás fekete hurka elkészítéséhez tokaszalonnát és recehájat abálnak, majd a visszamaradt lében főzik meg a hajdinát. A masszához vért, dinsztelt hagymát és fűszereket adnak, majd bélbe töltik és újra megabálják.
Ez a tájjellegű véreshurka különlegességét a hajdina adja, amely pergős állagot kölcsönöz neki. Bár manapság a rizs olcsóbb alternatíva, a hagyományos recept szerint készített változat egyedi ízt és textúrát biztosít. A hurkát friss kenyérrel, savanyúsággal és mustárral érdemes tálalni.