A Mosoni-Dunában és a Lajtában tudományos kutatás keretében folyik az amerikai jelzőrák állományának visszaszorítása. A megyei horgász szövetség együttműködésével Liziczai Márk, a mosonmagyaróvári Kossuth-iskola biológiatanára diákjaival vizsgálja a faj terjedését és távolítja el a befogott példányokat. A kutatók speciális, engedéllyel kihelyezett ketrecekben csapdázzák a jelzőrákokat. A horgász szövetség halőreivel közösen végzett ellenőrzések során mindkét folyóban találtak rákokat, bár a korábbinál kisebb számban.
A szakemberek kérik a horgászokat, hogy ne nyúljanak a kihelyezett csapdákhoz, melyek kizárólag a jelzőrákok befogására szolgálnak.
Az ázsiai eredetű busa még súlyosabb környezeti kockázatot jelent. A halfajt a 20. században telepítették be a hazai halgazdaságokba, ahonnan később kijutott a természetes vizekbe. Planktonevő lévén jelentősen csökkenti az őshonos halak ivadékainak táplálékforrását.
A plankton nagyon fontos tápláléka a természetes vizekben őshonos halfajok ivadékainak is. Emiatt a busa nagy mennyiségben való jelenléte nagy mértékben csökkenti az őshonos halfajok fiatal egyedeinek túlélési esélyeit. Így hiába vannak esetleg nagyon jó ívási időszakok, az ivadék táplálék hiányában elpusztul és a vizek telepítések nélkül kiürülnek
- nyilatkozta Ivancsóné Horváth Zsuzsanna, a megyei horgász szövetség ügyvezetője. A szakember szerint a busa a vármegye összes természetes vizében megtalálható, és a korábbi feltételezésekkel ellentétben képes tömegesen szaporodni. Jelenléte nemcsak az őshonos fajokat veszélyezteti, de a vízminőséget is rontja az algák túlszaporodásának elősegítésével. Bár a horgászok és halászok gyakran fogják, ez nem csökkenti érdemben az állományt. Idegenhonos fajként nincs korlátozva az elvihető mennyisége.