Felszólították az ukrán kormányt: az új rendszer leállítását kérik

Felszólították az ukrán kormányt: az új rendszer leállítását kérik

agrarszektor.hu
Az ukrán gabonakereskedők szövetsége (UGA) és az agrártermelők szövetsége (UAC) felszólította a kormányt a minimális exportárak meghatározási mechanizmusának módosítására vonatkozó kiegészítések felfüggesztésére, mivel a változtatások veszélyeztethetik az exportot - írta a Reuters. Ukrajna jelentős gabona- és olajosmag-termelő és exportőr ország. A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint a 2024/25-ös július-júniusi szezonban eddig 32,4 millió metrikus tonna gabonát exportáltak.

Ukrajna 2023 decemberében új rendszert vezetett be a főbb agrártermékek, köztük a gabonafélék exportjára vonatkozóan, amely megtiltja az áruk olyan áron történő szállítását, amely alacsonyabb a mezőgazdasági minisztérium által meghatározottnál. A kormány márciusi módosítása szerint egy adott termék minimális exportára nem lehet alacsonyabb, mint az előző hónapban ugyanazon szállítási feltételek mellett meghatározott minimálár. Az UGA közleményében kifejtette:

Az exportárak természetesen ingadoznak a globális trendektől, szezonalitástól, logisztikától, kereslettől és versenytől függően. Az árcsökkentések mesterséges tilalma figyelmen kívül hagyja a piaci realitásokat és veszélyezteti Ukrajna exportszerződés-kötési képességét.

A szövetség kérte a kormányt a módosítások felfüggesztésére és nyílt konzultációk tartására az üzleti szférával. Emellett hangsúlyozta a terminológia tisztázásának és egységesítésének fontosságát, különös tekintettel a "minimális ár", "referenciaár" és "szállítási alapok" meghatározására.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Portfolio Agrárium 2025
A tavasz meghatározó agrárgazdasági eseménye
EZT OLVASTAD MÁR?