Az erdő haszna nemcsak az, hogy fát ad, oxigént termel, de örömet okoz azoknak is, akik kikapcsolódnak, kirándulnak, családi programokat szerveznek az erdei tisztásokon.
A kíméletes fakivágásra, az őshonos fajok megőrzésére, s a parkerdők kialakítására most az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretében pályázhatnak a gazdálkodók.
Idén első alkalommal írták ki az erdőkre vonatkozó környezetvédelmi-közjóléti intézkedéseket az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program II. tengelyében. Ezek egyik célja, hogy a nem őshonos, agresszíven és spontán terjeszkedő fafajokat visszaszorítsák, főként az ártéri erdőkben, ahol egyre jobban elszaporodtak.
A nem kívánatos fa- és cserjefajok visszaszorítására hektáronként évi százkilencvenhat euró támogatás nyerhető el. A tarvágások helyett inkább olyan erdő-felújítási és ültetési módszereket ösztönöznek, amelyek kímélik az adott élőhelyeket és előtérbe helyezik a helyi szaporítóanyagok felhasználását – aki ilyen módon ültet új erdőt, hektáronként százhatvan eurót kaphat a környezetgazdálkodási célokra szánt forrásokból. Azokon a területeken, ahol természetvédelmi okokból nem célszerű gépeket használni, támogatják a kézi munkát, az ezzel járó plusz kiadások fedezésére hektáronként az első évben 196, a másodiktól 76 euró éves támogatást biztosítva. Ha pedig valaki a talaj- és erdővédelem szempontjából a fakitermelés időpontját késlelteti, hektáronként 200 eurós kompenzációra számíthat.
Forrás: www.gazdasagiradio.hu