Kulcsszerepben a jó szerek

Agro Napló
A kalászos gombaölő szerek kulcsszerepet játszanak abban, hogy megóvjuk a termelőket azoktól a veszteségektől, amelyeket a szeptória, a rozsda, a lisztharmat, vagy éppen a helminthospórium okozhat. Nélkülük a termés mennyisége és annak minősége szignifikánsan csökkenne.

 

A fungicidek száma, felhasználási gyakoriságuk, valamint a célbetegségekről összegyűjtött megfigyelések folyamatosan növekszenek. E tapasztalatok birtokában növelhetjük a minőségi termékek, termények mennyiségét. Ám ehhez a kalászosok lombvédelmében az alábbiaknak kell megfelelnie egy modern gombaölő szer készítménynek:

- hatékony a kalászosok gombabetegségei ellen;

- alacsonyabb hőmérsékleten is hatékony a korai fejlődést akadályozó kórokozók ellen;

- széles hatásspektrum a kórokozók leküzdésére (pl. sárga rozsda, helmintospórium);

- hosszú hatástartam;

- a fungicides kezelés, mint befektetés mérhetően megtérüljön.



Mivel a különböző kórokozók eltérő érzékenységet mutatnak egy-egy fungicid molekulával szemben, a hatóanyag mennyiség ugyancsak meghatározza az egyes kórokozók elleni hatékonyságot, ebből adódóan a hatásspektrumot is.

A felsorolt tulajdonságoknak megfelelő modern készítményeket akkor is alkalmazni kell, ha a környezeti tényezők nem kedveznek a gombabetegségek kifejlődésének, tehát a károkozásnak. A DuPont kísérletei ugyanis azt bizonyítják, hogy az intenzíven termesztett gabona nedves és száraz évjáratokban is termés többlettel és jobb minőségi mutatókkal reagál a megfelelő készítménnyel optimális időben elvégzett kezelésekre.



A DuPont gombaölő szerekkel végzett permetezések megfeleltek az elvárásoknak 2009-ben is. Annak függvényében, hogy milyen technológiát alkalmaztak a kísérletekben a búza fajták többsége 10-20 százalékos terméstöbblettel reagált a kezelésekre.

Szárbaindulás után az Acanto gombaölő szer felel meg leginkább a gabona állományokban kialakuló kórtani helyzet kontrollálására. Bármely gombaölő szer hatását csak akkor tapasztalhatjuk, ha a hatóanyag találkozik a kórokozóval. Az Acanto teljesíti ezt az elvárást, ugyanis a pikoxistrobin eljut azokba a növényi részekbe is, amelyeket közvetlenül nem tudtunk lepermetezni, köszönhetően a molekula kiváló felszívódó képességének. A felszívódás után a növényi nedváramlással képes eljutni a permetlével nem kezelt területekre, valamint az újonnan, a permetezést követően kifejlődő növényi részekbe is.



Ennek a tulajdonságnak rendkívüli fontossága van a növény intenzív növekedési fázisában végzett kezelésének idején, például a búza és az árpa helmintospórium elleni permetezésekor. Az Acanto -nak komoly gázosodó, valamint diffundáló képességének köszönhetően hatékonyabb, mint más strobilurinok. Az Acanto® erőteljes hatást gyakorol a kultúrnövény élettani folyamataira is, aminek eredményeként a gabona nagyobb mennyiségű szárazanyagot épít be a szembe. Ez a gyakorlatban a kezeletlennél, illetve más típusú hatóanyaggal kezelt gabonáknál jelentősen magasabb hozamokban nyilvánul meg. A DuPont rezisztencia elleni stratégiájának megfelelően az Acanto -t kombinációs partnerrel kiegészítve kell alkalmazni.

A hazai technológiai fejlesztési kísérletekben a Talius + Acanto bizonyult az egyik leghatékonyabb kombinációnak. Mindkét készítménynek erős gázhatása is van így kiválóan együttműködnek a kalászosok teljes lombvédelmében, hiszen az egész növényt védik, kívül (gázhatás) és belül (szisztemikus hatás) egyaránt.



A Charisma alkalmas mind az intenzív növekedési időszakban, mind a virágzás idején megjelenő kórokozók elleni védelemre. Hatóanyag összetételében a fluzilazol és a strobilurin típusú famoxadon a hatékonyság biztosítéka. Őszi és tavaszi kalászosokban rozsdabetegségek, helmintosporiózis, lisztharmat, szeptória, rinkospóriumos fertőzések, magasabb dózisban kalászfuzáriózis ellen is felhasználható. A fluzilazol azonnal leállítja a kórokozók fejlődését, megelőző és gyógyító hatást biztosít. A famoxadon a gombák mitokondriális elektrontranszportját állítja le, így pusztítja el a kórokozókat másodpercek alatt. Beivódva a növényt borító viaszrétegbe esőálló, a gombák számára áthatolhatatlan védőburkot képez a kultúrnövény felületén. Ez a hatóanyag kiemelkedően hosszú preventív védelmet ad a kezelt kultúrnövénynek. A Charisma a kezeletlen területekhez képest még alacsony fertőzési nyomás esetén is terméstöbbletet biztosít. Látványosan befolyásolja a gabonafélék élettani folyamatait, fokozza a fotoszintézis intenzitását, a szárazanyag beépülést.

 

Forrás: http://www.gazdakor.szie.hu/hirek/kulcsszerepben_a_jo_szerek

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?