- A cég részvénytársasági formában működik – mondja az igazgató, Mateo Brunelli. – A céget 22 termelő 10 éve alapította azért, mert 4-5 hektáron egyenként nem volt gazdaságos a termelés. Most 50 ember dolgozik a részvénytársaságnál. A közös vállalkozás tevékenysége a termesztést követően mindenre kiterjed. A tagság feltétele csak a termeléshez, annak mennyiségéhez és a minőséghez kötődik.
Ma már 500 hektáron évente 25 ezer tonna zöldségfélét termelnek és forgalmaznak. Emilia-Romagna tartományra minden zöldségféle termesztése jellemző - a feldolgozóban éppen paprikát, zöldbabot, édesköményt, cikóriát és salátát láttunk a sorokon. Biotermesztést nem folytatnak, s nem is gondolkodnak rajta, mert az átállás hatalmas költséggel járna, ugyanakkor a kereslet sem biztosított. Magyarországra ugyancsak szállítanak friss zöldségfélét, elsősorban salátát. Tavalyelőtt a cég forgalma 18 millió euró volt, és az elmúlt évben sem tapasztaltak csökkenést a forgalomban.
Nagy László vállalkozó szinte irigykedve kommentálja a látottakat.
- A vállalkozás törekedett arra, hogy itt a termelés, a zöldségválogatás folyamatos legyen. Ezért ilyenkor télen például a déli országokban termeltetik meg a zöldségeket. Így a gépek kihasználtsága igen jó.
Egyiptomban babot, Spanyolországban cukkinit és paprikát termesztenek. A folyamatos termelést azért kellett megoldani, mert a szupermarketek folyamatos beszállítást követelnek, és a zöldségfélék teljes palettáját biztosítani kell. A termeléstől a kereskedelemig minden tevékenységet lefednek, s a teljes nyomon követhetőség is biztosított.
A magyar vendégek egy salátatermelő gazdához is ellátogattak. Az állomány egyenletes volt. Mint mondta alaptrágyaként tyúktrágyát használ, s rendszeresen alkalmaz műtrágyát is. A betakarított termés kilójáért 45 eurócentet kap a Brunelli cégtől. Ez azt jelenti, hogy 120-130 forint kilója, ami igazán kedvező.
Forrás: http://www.gazdakor.szie.hu/hirek/afrikaban_berelnek_foldet_a_zoldsegnek