Minden 2009. december 31. után született, és nemzetközi kereskedelembe kiszállított juhot és kecskét elektronikusan kell megjelölni – szögezi le az Európai Unió rendelete, mely alól Magyarország sem kapott – hiába érvelt és kért - felmentést. Ez magyarul annyit tesz, hogy az egyedi azonosításra nem elég az eddig alkalmazott füljelző, hanem bőr alá ültetett chipet kell beinjektálni az állatokba. Még azokba a bárányokba, gidákba is, melyet a beavatkozás után egy-két nappal később már levágnak.
A változás óriási mértékben növeli az ágazat terheit: eddig egy jelölés 100 forintba került, a bárányok esetében ezentúl 400-650 forint lesz egy beavatkozás, míg felnőtt állatok esetében 2-3-szoros lesz a költségnövekedés. Holott a juhászok manapság éppen arról panaszkodnak, hogy számottevően csökken a bevételük. A karácsonyi szezonban kialakult ár jócskán leesett. Akkoriban a bárány kilójáért a kereskedők megadták az 1000 forintot is, manapság azonban csak 600-800 forint között mozog az ár. A legtöbb bárányt 700 forintért veszik most kilónként. Ez az árváltozás azért is furcsa, mert a kereslet nagy, ráadásul a szokásosnál kevesebb a bárány.
A Magyar Agrárkamara ágazati beszámolója két, a juh és kecske ágazatot érintő támogatási hírre is kitér. Az egyik szerint a Juh Terméktanács sikeres tárgyalásokat folytatott az agrártárcával arról, hogy az FVM milyen mértékű támogatásokról kezdjen tárgyalni Brüsszellel. Az elektronikus jelölés okozta többletköltségek egy részének kompenzációjáról van ugyanis szó, melyet az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretéből szándékoznak finanszírozni. Ehhez azonban módosítani kell a programot, melyet Brüsszelnek jóvá kell hagynia.
A másik támogatással összefüggő hír, miszerint március 20-tól már beadhatók az ez évre vonatkozó anyajuhtartással kapcsolatos támogatási igénylések, ezt a gazdálkodók 2010. május 3-ig tehetik meg – hívja fel a figyelmet a Magyar Agrárkamara állattenyésztési osztálya.
Forrás: Gazdakör