Tekintettel arra, hogy a géntechnológia egy olyan új eljárás, melynek mezőgazdasági alkalmazása területen hiányosak a vizsgálati eredmények vagy csak részeredmények vannak, továbbá számos összefüggésben egyáltalán nem folytak sem hazai, sem külföldi kísérletek, vizsgálatok, álláspontunk szerint biztosítani kell a hazai termelők és fogyasztók biztonságát, a kockázatok minimalizálását.
Ezt a kiemelt célt fogalmazza meg a géntechnológiai tevékenységgel, annak mezőgazdasági és élelmiszer-előállítási alkalmazásával kapcsolatos egyes kérdésekről és az ezeket érintő magyar stratégiáról szóló 53/2006 (XI. 29.) OGY határozat, amely szerint GMO-mentességünk fenntartása növekvő piaci versenyelőnyt jelent Magyarország számára, továbbá jelentősen javítja környezet- és élelmiszer-biztonságunkat.
Az Amflora genetikailag módosított burgonya termesztésének, szabad felhasználásának lehetőségét a vonatkozó közösségi jogszabályok alapján kizárólag a védzáradéki eljárás megindításával lehet korlátozni. Ezt az eszközt egy tagállam akkor alkalmazhatja, ha egy korábban engedélyezett GMO-ról új tudományos ismeretek alapján feltételezi, hogy az emberi egészségre vagy a környezetre kockázatot jelent. Ekkor ideiglenesen korlátozhatja vagy megtilthatja saját területén a GMO felhasználását, illetve forgalmazását. A tagállami védzáradék fenntarthatóságáról az Európai Bizottság jogosult dönteni.
Az Amflora genetikailag módosított burgonyában található markergénekkel összefüggésben jelentős biztonsági kételyek állnak fenn, mivel egy sor olyan, emberi és állati gyógyászatban felhasznált antibiotikummal szemben biztosíthatnak rezisztenciát, melyek az aminoglikozid csoportba tartoznak. Ezen felül az Amflora genetikailag módosított burgonya ipari termesztése a környezetre is káros hatással lehet.
Mindezek alapján a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, mint géntechnológiai hatóság a géntechnológiai tevékenységről szóló 1998. évi XXVII. törvény 11/B. §-a alapján védzáradéki eljárást indít.
FVM - Mezőgazdasági Főosztály
Forrás: FVM