A projekt keretében fapelletet készítünk Bakonyjákón és pellettüzelésűre cserélik a Pápai Várkertfürdő földgáztüzelésű kazánját. A projekt továbbá hozzájárul ahhoz az uniós előíráshoz, hogy csökkenjen a lerakott szerves hulladékok szervesanyag- tartalma. Beruházás növeli a decentralizációt az energia ellátásban és hozzájárul a munkaerő helyben történő foglalkoztatásához - áll a beruházó Jákófa Kft. közleményében.
A klímaváltozás leküzdése és ezzel összhangban az uniós előírások új feladatok elé állították hazánkat: jelentősen növelnünk kell a megújuló energiák és a hasznosított hulladék arányát. Magyarországnak 2020-ig 13 százalékra kell növelnie a megújuló energiaforrások arányát az energiatermelésben. E cél teljesítésével nem állunk igazán jól, mert bár a megújuló energia aránya már 4,3 százalékos, ám ennek nagy többségét a vegyes tüzelésű erőművek termelése, valamint hulladék égetése teszi ki. Hazánkban továbbá 65 %-kal kell csökkenteni a lerakott hulladék szervesanyag-tartalmát 2016-ig.
A fűrészáru-gyártás területén az egyik legfőbb környezeti és energetikai problémát a speciális faipari melléktermékek (fakéreg, fanyesedék, faapríték, faforgács, fűrészpor) hasznosítása jelenti. A nagy mennyiségben keletkező fűrészpor saját formájában történő hasznosítása nagyon nehézkes. A KEOP-4.2.0/B/09-2009-0020 pályázat által 50 százalékban támogatott projekt célja ezen faipari melléktermékek hasznosítása. A beruházás eredményeképpen a Jákófa Kft. fűrészüzemében, valamint több, mint 20 partnerének telephelyén keletkező fűrészporból évi 5000 tonna fapelletet készítünk Bakonyjákón. A hulladékokból így egy könnyen szállítható, automatikus fűtési rendszerek üzemeltetésére alkalmas megújuló (zöld) energiahordozót gyártunk.
Forrás: Forestpress