USA
• Áprilisban Tom Vilsack mezőgazdasági miniszter bizottsági meghallgatással megkezdődött a következő Farm Bill előkészítése. Az új törvényben várhatóan kiemelt szerepet kap a vidéki munkahelyteremtés.
• Obama elnök a gazdaságélénkítő csomag népszerűsítése érdekében Tom Vilsack mezőgazdasági miniszter kíséretében Iowa-ba és Missouriba látogatott, ahol elsősorban a megújuló energia projektek vidéki munkahelyteremtő potenciáljára hívta fel a figyelmet. Iowa-ban meglátogatott egy szélerőmű-turbina gyárat, Missouriban pedig a POET egyik etanolüzemét. Obama szerint a megújuló energia projektek 2012-ig 700.000 új munkahelyet teremtenek majd országszerte. Az elnök 12 év alatt meg kívánja triplázni az USA etanoltermelését.
• Az Egyesült Államok és Brazília ideiglenes egyezségre jutott az ún. gyapot-ügyben 2010. április 6-án. Az egyezség alapján Brazília elhalasztja a büntetővámok hatályba léptetését, míg az USA a brazil gyapotszektor és húsipar számára kedvező vállalásokat teljesít.
• Az amerikai tejtermelők és a Kongresszus „tejtermelői caucus-ának” tagjai áprilisban levelet intéztek Ron Kirk kereskedelmi nagykövethez, hogy a márciusban nagy reményekkel megindított Trans Pacific Partnership elnevezésű csendes-óceáni szabadkereskedelmi tárgyalások napirendjéről vegyék le a tejtermékeket, mert annak eredményeként vámmentesen/kedvező vámtétellel beérkező új-zélandi tejtermékek tovább nyomnák lefelé az amerikai tejárakat. Ron Kirk elutasította az indítványt, mondván a tárgyalások kezdeti szakaszában nem kíván kizárni semmilyen termékkört, és a fenti aggályok ellenére az ázsiai piacnyitással a termelőket sokkal több kedvezmény érheti, mint hátrány.
• Az FDA tervbe vette az élelmiszerek sótartalmának szabályozását. Jelen pillanatban a gyártók szabadon határozhatják meg a termékek sótartalmát, mert a só a biztonságos kockázati besorolásba esik. Azonban a kormányzat a túlzott sófogyasztást tartja az egyik legnagyobb népegészségügyi kockázatnak. Mivel az eddigi önkorlátozó kezdeményezések nem vezettek eredményre, az FDA egy 10 éves program keretein belül kötelező felsőhatárokat kíván bevezetni az élelmiszeriparban.
• Április végén Kína 100.000 tonna amerikai - GMO - kukoricát vásárolt. Az üzlet azért jelentős, mert a szigorú kínai karantén szabályok miatt a Kínába irányuló amerikai kukoricaexport viszonylag lassan és kis - ezer tonnákban mérhető - mennyiségben csordogált. Azonban az alacsonyabb kínálat és a kínai sertéságazat új erőre találása miatt megnőtt az érdeklődés az amerikai kukorica iránt.
Kanada
• Kolumbia hivatalosan is bejelentette, hogy újranyitja a piacát a kanadai marhahús számára. Kolumbia az első dél-amerikai ország, amely 2003. óta feloldotta az importkorlátozást a kanadai marhahúsexporttal szemben. A döntést egyéves tárgyalássorozat előzte meg. Szakértők a kolumbiai piacrajutási lehetőséget 6 millió dollárra becslik.
• Gerry Ritz mezőgazdasági miniszter áprilisban Kínában járt, ahol több termékcsoport piacrajutási lehetőségét is bővítette. A delegáció lépéseket tett annak érdekében, hogy Kína eltörölje a kanadai hüvelyesekkel szemben bevezetett importkorlátozást. Ennek érdekében közös kutatási projektet hoznak létre, melynek célja, hogy bebizonyítsa, a természetben – és a kanadai hüvelyesekben - előforduló szeleniumnak nincs egészségre káros hatása. Ezen kívül a kanadai kormányzat 1 millió dolláros támogatást biztosít új feldolgozók építésére, melyek a jövőben kínai piacra szállítanak élelmiszer-alapanyagokat. Szintén közös kutatási projektet hoznak létre a repce (canola) gombafertőzöttségének csökkentésére, és a repcedara kínai tejhasznú állományra gyakorolt takarmányozási hatásainak vizsgálatára. Ritz a fentieken kívül véglegesítette a kanadai sertés-genetika exportjára vonatkozó kétoldalú megállapodást, eladott 100 millió dollár értékű malátaárpát, és sikertelenül próbálta meggyőzni a kínai hatóságokat a kanadai marhahús biztonságos voltáról.
• A szövetségi mezőgazdasági minisztérium bejelentette, hogy 2011-ben Kanada ad otthont a Cairns-csoport miniszteri csúcstalálkozójának.
• A kanadai kormányzat bejelentette, hogy 230 millió dollárral járul hozzá a Világbank Globális Mezőgazdasági és Élelmezésbiztonsági Programjához.
Dr. Tóth Attila
Forrás: FVM