Borban az igazság, mézben az egészség, és a szépség - a méhészek szerint legalábbis. Ők évente több ezer üveggel készítenek az édes, ragadós, de annál egészségesebb táplálékból.
Az Ipoly mentén a szlovákok és a magyarok rendszeresen méhészkednek együtt, évente egyszer pedig Balassagyarmatra viszik termékeiket, újításaikat, és szakmai előadásokon keresztül tájékozódnak az éppen aktuális rendeletekről, új technológiákról, vagy kutatási eredményekről. Ezt bizonyítják Antalka István, a Balassagyarmati Méhész Klub vezetőjének szavai is.
- Mi mindig nagy súlyt fektettünk a méhegészségügyre. Már csak azért is, mert gyakran előfordulnak méhpusztulások. Hogy ezeknek mi az oka, azt még pontosan nem tudjuk.
Kiemelt téma az Ipoly mentén a vándorlás is, hiszen Nógrád megye adottságai nem teszik lehetővé, hogy egész évben méhlegelők legyenek.
A méz népszerűsítésére is kiváló lehetőség ez a találkozó, hiszen mi magyarok még mindig keveset fogyasztunk belőle. A mézet népszerűsítik a Palóctáj Mézlovagrend tagjai is, akik 2008-as megalakulásuk óta minden évben újabb tagokat avatnak.
Idén született az ötlet, hogy más civilszervezeteket is bevonjanak a méhészek munkáiba. A Sugárkankalin Egyesület tíz környékbeli település csatlakozásával, egymást segítve és kiegészítve kínál programot a turistáknak, a pihenni vágyóknak.
- Nagyon fontos a helyi termékek népszerűsítése is, és ebbe a sorban a lekvár, a szörp, a különböző tejtermékek, sajtok mellett jól beleillik a méz is – mondja Pásztor Ildikó, a Sugárkankalin Egyesület kapcsolattartója. - Azt gondolom - ha a rendeletek és szabályozások rendben lennének -, hogy sok kistermelőnek, közép- és kisvállalkozásnak biztosítana bevételi forrást az, ha a termékeit helyben, közvetlenül tudná értékesíteni a vásárlóknak.
A Palóctáj Méhész és Környezetvédő Egyesület, valamint az Ipolyszakállosi Ipoly-völgye Méhész Szervezet Mézescsupor címmel hirdetett pályázatot a gyerekeknek, melyre csaknem négyszázan küldtek be rajzot.
Forrás: Gazdakör