I.
Tartalmazza mindazt, amit a címe leír. A dolog lényege, hogy az új Erdőtörvény (2009. évi XXXVII. törvény) megszűntette az éves erdőtervei engedélyeztetést azzal, hogy a 10 éves erdőterv keretein belül a szakszemélyzet veszi át ennek szakmai és döntési terhét. E nagyobb felelősségüknek megfelelően a szakszemélyzetről nyilvántartást vezetnek, melyhez megfelelő szakképzettséget kell felmutatniuk, valamint kötelezően hatósági továbbképzésen kell részt venniük az erdőgazdálkodással összefüggő jogszabályok általános ismeretéről, valamint változásaik követéséről.
A rendelet megkülönböztet szakszemélyzetet és legalább két éves gyakorlattal rendelkező jogosult szakszemélyzetet.
Súlyos szakmai hiba esetén a jogosult szakszemélyzetet egy évre törölhetik a nyilvántartásból. Enyhébb hibák esetén a szakszemélyzet (beleértve a jogosultakat is) írásbeli figyelmeztetést kaphat.
A rendelet szabályozza az egyenruha és a jelvények viselését.
A szakszemélyzet nyilvántartásba vételekor esküt tesz, amiről a hatóság tanúsítványt állít ki.
A rendelet az Erdőtörvény 112. §-a (2) bekezdésének 17. és 21. pontjaiban kapott felhatalmazás alapján áll. Az utóbbi pont az erdészeti szolgálati szabályzat kiadására adott felhatalmazást. Ennek ellenére ez a kifejezés nem szerepel e megjelent rendeletben, mert a régi terjedelmes szolgálati szabályzat tartalma kiürült, abból lényegében az egyenruhára és a jelvényviselésre vonatkozó szabályok maradtak, de ezekért önálló szabályzat nem készült, sőt a tervezeti változatokhoz képest még a "szolgálati szabályzat" kifejezés is eltűnt a rendelet címéből és tartalmából is.
Az erdészeti érdekképviseletek véleményező és egyeztető munkájával sikerült elérni, hogy a hatósági továbbképzésért a hatóság ne számítson fel díjat, valamint a részvételi kötelezettségen túl ne legyen még beszámolási (vizsga) kötelezettség is. A szakszemélyzet névjegyzékből törlésének lehetőségét sikerült csak a valóban súlyos vétkek körére szűkíteni, valamint időtartamát - az ennél hosszabbra is tervezetthez képest - legfeljebb egy évre csökkenteni. Erős kívánság volt ugyanakkor, hogy ne csak a hatósági, hanem az általános szakmai továbbképzés szabályozása, de legalább arra utalás is szerepeljen a rendeletben, valamint ne csak a szakszemélyzet, de az erdőfelügyelők továbbképzéséről is rendelkezzen a jogszabály. E gondolatok azonban végül ide nem kerültek be, azzal, hogy ezt más jogszabályban és módon lehet megoldani.
A rendelet szövege ma reggeltől hozzáférhető az FVM honlapjának jogszabályokat ismertető aloldalán, illetve megjelent a május 13-i 78. Magyar Közlönyben a 17017. oldaltól kezdődően.
II.
Szintén ma reggeltől látható az FVM honlapján a 69/2010. (V. 13.) FVM rendelet az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból az erdészeti célra használt géppark fejlesztéséhez és korszerűsítéséhez nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló 144/2008. (XI. 7.) FVM rendelet módosításáról.
A változás lényege, hogy míg a korábbi rendelet alapján nem csak erdőgazdálkodók pályázhattak erre a forrásra, addig a mostani változtatás pontosan körülírja, hogy csak erdőgazdálkodó veheti ezt igénybe a továbbiakban. Továbbá legalább 50 ha-on kell erdőgazdálkodjon és erdőgazdálkodói bejegyzésének legalább 2 évesnek kell lennie.
A mezőgazdasági kerekes traktorok támogatása esetében további területi korlát: 60 kW-ig ha 50-400 ha közötti, 140 kW-ig ha 400-800 ha közötti, 140 kW fölött, ha 800 ha fölötti erdőterületen működik az erdőgazdálkodó. Sőt ugyanezen terület kategóriák esetén a megengedett legnagyobb támogatás 38.550, 77.000 és 115.000 Eurónak megfelelő Ft.
A változás - melyet a MEGOSZ kezdeményezett - lényege tehát az volt, hogy az erdőgazdálkodóknak szánt támogatás valóban csak hozzájuk juthasson el.
A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. A rendelet megjelent a május 13-i 77. Magyar közlönyben a 16899. oldaltól kezdődően.
A kivonatot készítette: Mőcsényi Miklós
Forrás: