A gazdák közül is sokan érdeklődtek a hazai fejlesztésű mezőgazdasági gépek iránt, melyeket működés közben ismerhettek meg a bemutatón. A traktorra szerelhető homlokrakodók, valamint az önjáró rakodógépek mellett most vadonatúj tandem pótkocsikkal rukkolt elő a magyar gyár.
- Ez tulajdonképpen mind a gazdák ötlete – mutat körbe Benke László, a cég kereskedelmi igazgatója. - Folyamatos kapcsolatban vagyunk velük, ők adják nekünk az ötletet. Például, hogy milyen mezőgazdasági gépeket hiányolnak, miből van hiánycikk. Mi akkor ezt igyekszünk megvalósítani, velük együtt kipróbálni.
A gazdák közül voltak, akik konkrét elképzeléssel érkeztek a gépbemutatóra. A Zala megyei Szentpéterúrról Pálfi László is a hazai gyártású gépeket választotta. A válság ellenére tavaly nagy beruházásba fogott.
- A gépipari fejlesztéseim évenként változók. Tavaly eléggé neki rugaszkodtam, nettóban 30 millió fölött volt az a fejlesztés, amit be kellett a gazdaságomba invesztálni. A fejlesztések eredményeként kevesebb idő alatt, kevesebb energiával végzek a munkáimmal. Most már ilyen nagyobb volumenű beruházásom nem lesz, csak kisebbek. A következő években e fejlesztések árát kell kitermelnem, komoly hiteleket vettem fel, amit ki kell fizetnem.
A magyar mezőgazdaság gépesítés terén még mindig elmarad a nyugat-európai országokhoz képest. A somogyi gazdák közül azonban sokan osztják azt a véleményt, hogy a fejlesztés viszonylag gyorsan megtérül. Közéjük tartozik a lengyeltóti Légrádi Miklós.
- Érdemes az embereknek átgondolni, hogy hogyan tudnak megtakarítást elérni ebben a nehéz helyzetben, amikor a gázolaj ára már 300 forint fölött van. Ezekkel a korszerű eszközökkel tulajdonképpen egy menetben el lehet végezni a műveletet. Ezzel egyrészt kíméljük az élővilágot, a talajt, másrészt olcsóbb lesz az egész tevékenység.
Megújulás, innováció és előremenekülés a válságból. A lengyeltóti gyártók ezt a stratégiát választották 2010 tavaszán.
Forrás: Gazdakör