Fazekas Sándor a környezetvédelmi bizottság utódszervezete ülésén megjegyezte, hogy a Kárpát-medencét, annak ellenére, hogy országhatárok szabdalják, egy területi egységként kell kezelni. Ez Magyarország szempontjából főként a vízgazdálkodás és a klímavédelem miatt fontos. A környezeti gondok ugyanis általában határokon átnyúló, összehangolt tevékenységet igényelnek az érintettektől, globális szemléletet szem előtt tartva.
A környezetvédelmi tárca rendelkezésére álló forrás 2003-ban még 90 milliárd forintot tett ki, 2010-ben ez az összeg már csak 41 milliárd forint volt. A
miniszterjelölt szerint ezen a területen meg kell szüntetni az úgynevezett maradványelvű gazdálkodást.
Szólt a környezetvédelmi termékdíj körüli ellentmondások megszüntetéséről, a klímavédelem – ezen belül is az üvegházhatást okozó gázkibocsátás csökkentésének – fontosságáról, a Natura 2000 védelem körül tapasztalható visszásságokról és a korrekció szükségességéről, azaz a táj- és mezőgazdasági szemlélet, valamint az érdekek összehangolásáról. A vízügy területén megemlítette, hogy jelenleg nincs olyan folyóvíz Magyarországon, amely iható lenne természetes állapotában, ezért kiemelt feladat a szennyezés mérséklése. Fontos területként értékelte az árvízvédelmet és azt, hogy az új Vásárhelyi-tervet indokolt felülvizsgálni, folytatni kell. Úgy vélekedett, hogy a Duna-stratégia Magyarország számára fontos projekt, amelynek az élére kell állni.
Külön tett említést az erdők védelméről és a falopások visszaszorításáról. Ez elengedhetetlen feltétele annak, hogy Magyarország jelenlegi 21,5 százalékos erdősültsége megmaradhasson, sőt a meglévő 1,9 millió hektáros erdőterület növelhető legyen a tervek szerint még legalább 600 ezer hektárral.
Fazekas Sándor beszélt arról, hogy Karcagon, ahol húsz évig volt polgármester, a környezetvédelmet és a tájgazdálkodást kiemelten kezelte, s a 23 ezer lakosú alföldi városban mintegy két évtized alatt a szilárd burkolatú utak aránya 24-ről 89 százalékra emelkedett, a szennyvízhálózat pedig ez idő alatt 43-ról 119 kilométerre növekedett.
A szakterületeket – a környezet- és természetvédelmet, valamint a vízgazdálkodást – a politikai államtitkár és helyettesei irányítják majd.
Forrás: FVM