BIO Tavasz és a biogazdálkodás helyzete Franciaországban

Agro Napló
2010. június hónapjának első felében, 11. alkalommal került megrendezésre Franciaországban a BIO Tavasz nevű programsorozat. E 15 nap alatt a francia lakosok egyaránt megismerhették e környezet értékeit is szem előtt tartó termelési mód gyakorlati oldalát, elveit és értékeit. A rendezvénysorozatot 50 %-ban az Európai Unió finanszírozta, hiszen azon az európai bio-logó és az uniós szabályozás ismertetése is hangsúlyosan jelenik meg.

 

A francia Élelmezésügyi, Földművelésügyi és Halászati Minisztérium célja, hogy a jelen állapothoz képest 2012-re megháromszorozza a biogazdálkodást folytató területek nagyságát. Mindez megvalósíthatónak mutatkozik, ha a tendenciákat figyeljük, így például, hogy 2009 végén, 2008-hoz képest 23,7 %-kal több, 16.446 gazdaság, a 2008-as területméretet 16 %-kal meghaladó, 667.513 hektár területen, azaz az összes agrárhasznosítású terület közel 2,5 %-án folytatott biogazdálkodást Franciaországban. Mi több, 2009-ben 3.800 új gazdaság kezdett tevékenykedni e területen, míg 2010 első félévében mintegy 1.500 újabb termelő (azaz naponta több, mint 12!) jelent meg a termékpályán. Hovatovább, 2005 óta megduplázódott és 2009-ben már 3 milliárd euró volt a biotermékek üzleti forgalma az országban.



A francia Minisztérium a termelő területek 2012-ig történő megháromszorozását az alábbi főbb tengelyek szem előtt tartásával kívánja elérni:



- a termékpálya hatékonyabb megszervezése,

- támogatás nyújtása biogazdálkodásra való átálláshoz és annak fenntartásához,

- a biotermékek szerepének növelése a közétkeztetésben,

- a képzés és kutatás szerepének szem előtt tartása.



Pascal Gury az Agence Bio elnöke teljes mértékben elérhető célkitűzésnek ítéli, hogy 2012-re az összes agrárterület 5-6 %-a biogazdálkodást folytató legyen.





Jelenleg a legjelentősebb biotermékeket előállító régiók Franciaországban:



- Rhône-Alpes,

- Languedoc-Roussillon,

- Midi-Pyrénées,

- Provence-Alpes-Côte d’Azur és

- Pays de la Loire.



A biogazdálkodású területek többsége jelenleg is állattenyésztésre használt füves terület, de a növénytermesztés vonatkozásában is pozitív irányú folyamatok figyelhetőek meg, így a szőlő vonatkozásában 39 %-os, míg a zöldség-gyümölcs tekintetében 20 %-os bővülésről beszélhetünk a tavalyi év vonatkozásában.





Fontos azt is látni, hogy a biotermékek franciaországi értékesítésének mértéke megkétszereződött (1,6 milliárd eurós értékről 3 milliárd eurós mértékűre nőtt) az elmúlt 4 évben. A biotermékek értékesítésének színterét 2009-ben 45 %-ban a bevásárlóközpontok, míg 38 %-ban a szaküzletek adták. A gazdálkodói közvetlen értékesítés mértéke 12 %-os, míg a független kiskereskedések (pékségek, fűszeresek, pincészetek) részesedése 5 %-os volt.





Egy kutatás szerint a közösségi étkeztetés keretében a bio-összetevők vásárlására fordított összeg egy év alatt megduplázódott, jelenleg mintegy 92 millió eurót tesz ki. 2009-ben már a közétkeztetésben résztvevők 40 %-a kínált bioterméket menüjében, és 13 %-uk mindezt napi rendszerességgel tette. E területen az alma és a joghurt megőrizte vezető szerepét, de számos zöldség, a tojás és a szárnyasok szerepe is egyre inkább nő.



Mindemellett 2009-ben a biotermékek francia kereskedelmi mérlege erősen deficites maradt, hiszen a Franciaországban vásárolt biotermékek 38 %-a külföldről – elsősorban Spanyolországból, Olaszországból, Németországból és Nagy-Britanniából – érkezett, míg a francia biotermékek exportja korlátozott mértékben, mintegy 200 millió euró értékben jelent meg ugyanezen időszakban. Franciaország azonban több termék vonatkozásában is közel önellátó. Így például a francia tejszektor ki tudja elégíteni a belső biotermék igényeket, míg azonban a szárított fűszerek, a gabonafélék és az egzotikus gyümölcsök körében az import szerepe várhatóan a jövőben is erőteljes marad majd.





A francia bio-szektorról további (elsősorban francia nyelvű), bővebb információk a következő oldalakról nyerhető:



- Agence BIO (a biogazdálkodás fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős francia ügynökség);

- Bio tej- és hústermékek;

- Bio zölség és gyümölcs;

- Diészter (észterifikált növényi olaj);

- A gabonafélék vonatkozásában pedig a biogazdálkodást, a biotermékeket, a bio-tüzelőanyagokat és a bio-etanolt érintően





dr. Gúr Roland

 

Forrás: VM

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. július 22. 16:26