- Magyarországon vannak technikai növényolaj-előállító és biodízel-előállító kapacitások – magyarázza dr. Hartmann Péter, a Zöldolaj BB Zrt. elnöke. - A legkomolyabb biodízel-előállító kapacitással a Mol Rt. vegyesvállalatának komáromi üzeme rendelkezik, oda szállítanak be az úgynevezett technikai növényolaj-gyártók, például a mi cégünk is.
A 2006-tól folyamatosan létesülő feldolgozó-üzemeknek köszönhetően Magyarországon évente 80-100 ezer tonna technikai növényolaj előállítása történik, illetve 150 ezer tonna biodízel gyártására van lehetőség.
- Technikai növényolaj-előállító kapacitás tekintetében 35-40 százalékos részesedéssel bír a Zöldolaj BB Zrt. Ehhez durván 100 ezer tonna repcét dolgozunk fel évente a mezőgazdasági vállalkozók nem kis örömére, hiszen a repce ára gyakorlatilag töretlenül nőtt az elmúlt néhány évben. Az idei repceár 90 ezer forint körül van. A termés valamivel rosszabb, mint amit vártunk, de nincs jelentős lemaradás. A saját igényünket állandó beszállítókkal biztosítjuk, elsősorban Pest, Heves, Nógrád megyékből.
- Hogyan lesz a repcéből biodízel?
- Mi kétlépcsős, melegsajtolási technológiát alkalmazunk. Ennek az eredménye az igen jó olajkihozatal, és a különlegesen magas minőségű, kiváló tápértékű takarmány. Hidegpréselés során a takarmány célra hasznosítható melléktermékben, a pogácsában visszamaradó olaj 13-14 százalék, a melegpréselést követően 9-10 százalék, míg az úgynevezett extrakció után 2 százalék.
- De vajon miben tér el az üzemanyag célú biodízel az étolajtól?
- A finomítási eljárása, tehát az utókezelése más.
- Mennyi embernek teremtett munkalehetőséget ez a beruházás?
- Közvetlenül 50 családnak a megélhetését biztosítjuk. Ezen felül a beszállítóinkon keresztül több százra tehető az a munkahelyszám, aminek a létrehozásában részt vettünk.
Forrás: Gazdakör