Isten hozta Önöket a festői szépségű villányi borvidéken, ahol megismerhetik hazánk borkiválóságait, és átélhetnek egy szép, évszázados hagyományt. A magyar ember életében a szüret mindig többet jelent a munkánál: ünnep, ami évről évre szorosabbra fonja a családi és a baráti szálakat- mondta Fazekas Sándor, amikor köszöntötte a több mint 100 diplomatát.
A páratlan ízvilágú, magyar bor messze földről vonzza hazánkba a vendégeket, turistákat, akik a nedű hívogató illatát, zamatát követve örömmel járják be Villány, Hajós lankáit. Reményeink szerint a maihoz hasonló ünnepi találkozások kiszélesítik a magyar termelők előtt a világot, és nemcsak itthon, hanem külföldön is megbecsülésre találnak – tette hozzá a miniszter.
A Villányi borvidék borait a szakemberek, a fogyasztók, a hazai borpiac kiemelkedő minőségű és legkeresettebb termékei között tartják számon.
A térség legerőteljesebb vonzereje a bor. Ez a második olyan borvidékünk, ahol részletes eredetvédelmi rendszer épült ki. A villányi borvidéken biztos alapokat adott a fejlődéshez a hagyomány tisztelete. A táj értékéhez tartoznak a palkonyai, villánykövesdi, villányi, nagyharsányi, kisharsányi műemlék pincesorok, a siklósi körzet szórt dűlő pincéi, présházai, melyek több száz éve a vendégvárás legfontosabb helyszínei.
A villányi, hazánk legdélebben fekvő borvidéke. Itt korán tavaszodik, és több napsugár éri a szőlőskerteket. A szőlőtermelés egyik meghatározója a kedvező éghajlati adottság, a hőmérséklet, a napfénytartam, a vegetációs időszak és a csapadék mennyisége.
A helyi bortermelő gazdák borversenyek, kiállítások rendszeresen díjazott szereplői. Eddig 6 alkalommal tüntettek ki villányi borászt, illetve pincészetet az „Év Bortermelője” és az „Év Pincészete” címmel.
Forrás: VM Sajtóiroda