Az új kormány első intézkedései nyomán, a nyáron erős kommunikáció közepette, de lényegesen nem változott a Földtörvény. A Parlament őszi törvénykezési terve szerint nem foglalkoznak a Földtörvénnyel, tehát január 1-jével nem várható változás.
A moratórium-hosszabbítási kérelem dokumentációja nem került nyilvánosságra és a politikai vezetők sem tartják kizártnak, hogy Brüsszel nem hosszabbítja meg a moratóriumot. Jelen állás szerint kevés ország támogatja a moratórium-hosszabbítást: az újonnan csatlakozók és Franciaország, aki vélhetően a következő költségvetési időszak vitáihoz építi előre a szövetségesi körét.
Ezekből adódik a következtetés: a lejáró moratóriummal párhuzamosan 2011. május 1-től lehet új földtörvény, de addig az ismert játékszabályok mellett lehet vásárolni.
A szántóárak erős szórással a 850-950 ezer Ft/ha sávban mozognak, de néhány vidéken már jóval 1 millió Ft felett járnak az árak. Képzeljük el annak a hírnek a hatását, hogy valamelyik fontosabb EU tagállam nyilvánvalóan ellenzi a moratórium meghosszabbítását.
Egy többszereplős piacon a privát befektetők legfőbb konkurenciája a mezőgazdasággal foglalkozó gazdasági társaságok lehetnek, nem a külföldiek. A helyismeretük és banki hátterük komoly lépéselőnyt fog nekik biztosítani mindenkivel szemben.
A Földtörvény szigorításáról elég sok riogatás elhangzott már, de inkább meg kell várni a konkrét törvényi előkészítést, mert annak alkotmányosnak és EU-konformnak kell lennie, (a földtulajdon a tőke szabad áramlása fejezetben van), és közben Magyarország az EU soros elnöke lesz.
Becslésünk szerint a derogáció utáni időszakra 1,5-2,5 MFt/ha közötti árak várhatók a nagyobb területekre (10-500 ha) és 1 MFt/ha alatti árak a kicsi és az osztatlan közös tulajdonokra.
Befektetőként a mai világban csak ritkán adódik lehetőség a nagy nyereség és az alacsony kockázat párosítására. A haszon és biztonság együtt van jelen a földpiacon, azaz a lehetőség a földön hever.
Forrás: Gazdakör