A döntés értelmében minden érintett tagállam az előzetesen jóváhagyott támogatási igényének közel 60%-áig adhat ki szőlőkivágási engedélyt. A Magyarország számára meghatározott pénzügyi keret 3,88 milliárd forint. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal erre a keretre figyelemmel 2010. november 15-től folyamatosan adja ki a szőlő kivágási engedélyeket, a támogatás feltételeit megállapító minisztériumi rendeletben előírt sorrend alapján.
A rendelkezésre álló összegből várhatóan a rendelet szerinti 1. kategóriába tartozó kérelmek teljes, valamint a 2. kategóriába eső kérelmek döntő része kaphat kivágási engedélyt, de a végleges döntés a helyszíni ellenőrzések megállapításainak eredményeként alakul majd ki.
A forrás hiányában nem támogatott kérelmek benyújtóinak a kivágásra szánt ültetvények további művelésére kell felkészülniük.
A szőlőültetvény kivágása kizárólag a jogerős engedély birtokában kezdhető meg, a műveleteket előírt módon – a szőlőtőkék föld feletti részeit, illetve a föld alatti részekből legalább a gyöktörzset eltávolítva, a területet mezőgazdasági művelésre alkalmas állapotba hozva – kell végrehajtani.
A kivágás teljesítését legkésőbb 2011. május 15-ig be kell jelenteni az MVH-hoz. A Hivatal az ellenőrzést követően fizeti ki a támogatást.
Szőlőkivágási támogatásra az idén utoljára augusztusban lehetett kérelmet benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz, ahova mintegy 4400 kérelem érkezett, és a gazdálkodók közel 2500 hektár szőlőtermő terület kivágását kezdeményezték. Az elmúlt évekről – a támogatási keret kimerülése miatt – áthozott kérelmekkel együtt így a kivágásra szánt ültetvényterület nagysága meghaladja az 5500 hektárt.
Forrás: MVH