A mezőgazdaság és a vidék sorsát együttesen kell kezelni, egy erős és kétpilléres szerkezetű Közös Agrárpolitikában. A KAP első pillérét a közvetlen és piaci támogatások méltányosabb megközelítése, míg a másodikat - a vidékfejlesztés jegyében - a versenyképesség, az innováció, a környezetvédelem és a klímaváltozás elleni küzdelem alkotják. Ezt a kétpilléres szerkezetet továbbra is meg kell őrizni, hangsúlyozta Czerván György.
A magyar álláspont szerint fontos a közös finanszírozási rendszerben a közvetlen támogatások jövedelem megtartó szerepe, ezért az agrárköltségvetést legalább a jelenlegi szinten kell fenntartani a következő uniós költségvetési ciklusban, 2013 után is. A Közös Agrárpolitika egyik legfontosabb eszköze a közvetlen támogatás, mert stabilizálja a mezőgazdasági jövedelmeket.
Az államtitkár kiemelte, súlyponti kérdés a piacszabályozási rendszerek fenntartása, ideértve az intervenció megmaradását, valamint a vidék munkahelyteremtő képességének növelését.
Magyarország kiemelten támogatja, hogy közösségi forrásokból lehessen csökkenteni a termelői kockázatot, ezzel segítve a tagállami beavatkozást például vis maior esetén.
A magyar álláspont szerint a mezőgazdaság számára továbbra is az élelmezésbiztonság az egyik legfontosabb kihívás mind uniós, mind világviszonylatban.
Czerván György elmondta, a soros magyar elnökségi prioritások közt szerepel a tejpiaci jogszabálycsomag elkészítése a tejágazat stabilizálása érdekében, a mezőgazdasági minőségpolitika átalakítása, és az új állatvédelmi stratégia elkészítése.
Az államtitkár hozzátette, az unió Közös Agrárpolitikájáról november 18-án kiadott EU-bizottsági dokumentumról még nincs hivatalos tárcaálláspont.
A magyar soros uniós elnökségi programot decemberben fogadja el a kormány, és jövő év januárjában mutatja be az Általános Ügyek tanácsában a tagállamoknak.
Forrás: VM