Az engedélyek elosztásánál ügyelni fognak arra is, hogy azok az év adott időszakaiban folyamatosan, egyenlő mértékben egészítsék ki az orosz termelést, ne okozzanak piaci zavart egy-egy esetleges dömpingbehozatallal. Korábban a kormány még 2011-re 600 ezer, 2012-re pedig 550 ezer tonnás kvótát akart megállapítani, ezt csökkentették erőteljes mértékben.
A marha- és sertéskvótákat nem fogják csökkenteni, e területeken láthatóan nem olyan erőteljes az orosz termelés növekedése, hogy ezt szükségszerűvé tenné.
A sertés esetében a 2011-es év kvótáját 472 ezer tonnában határozzák meg, míg 2012-re 425 ezer tonna lesz. A fagyasztott marha elkövetkezendő kétévi behozatali limitje 530 ezer tonnában, míg a hűtötté 30 ezer tonnában lesz megállapítva.
Ezek a bejelentések a 2010. november végi, ún. szelektor (video)konferencián hangzottak el, ahol V. Zubkov az állattenyésztés fejlesztéséről és az aktuális szezonális mezőgazdasági munkálatokról tartott értekezletet a mezőgazdaság vezetői számára.
Ugyanezen a tanácskozáson hangzott el az is, hogy a szárazság sújtotta megyéknek nyújtandó állami segítség, mely 15 milliárd rubel (1Rbl=6,5Ft.), már december elején átutalásra kerül az illetékeseknek. 2011 első negyedévében további 5 milliárdot ad az állam azoknak a területeknek, ahol az állattenyésztés fejlesztésének lendületét fent tudták tartani.
A szárazság sújtotta régiók 21 millió tonnás takarmányhiányban szenvednek, ezt kell az államnak hatékony eszközökkel orvosolni. Többek között ez indokolja, hogy Zubkov újra hangsúlyozta, 2011. július elsejéig a gabonaexport- tilalom kérdését nem fogják felülvizsgálni.
Az Eurodon cég társtulajdonosa, Vagyim Vanyejev szerint a fent nevezett 350 ezer tonnás kvótából minimum 100-150 ezer az, amit a WTO csatlakozás miatt kell fenntartani a továbbiakban is, amúgy az ország várhatóan két éven belül teljességgel önellátó lesz baromfitermékekből.
A Cserkizovó cégcsoprot vezérigazgatója, Szergej Mihajlov is hasonlóan nyilatkozott a témát illetően, egy egészséges konkurencia fenntartása érdekében bizonyos behozatalra mindenképpen szüksége van az országnak. Az import folytatása annál is inkább fontos, mert egyelőre az orosz termelés drágábban állítja elő a baromfihúst, vagyis a teljes behozatali tilalom nem érdeke az orosz fogyasztónak, vélekedik az egyik legnagyobb importot lebonyolító cég igazgatótanácsának elnöke, a Food Trade Group vezetője, Jevgenyij Kogan.
Museg Mamikonjan, az Orosz Hússzövetség elnöke szerint az nyilvánvaló, hogy a baromfitermelés növekedése jövőre is erőteljes lesz, igaz nem olyan mértékű, mint az idei évben (2011-ben 10%-ot jósol az idei 13%-al szemben). A termelésbővülés első számú akadályaként egyértelműen az merül fel, hogy a szárazság miatt a takarmánybázis biztosítása meglehetősen komoly feladatnak tűnik az ágazat számára. Véleménye szerint a beruházási piac szereplői is óvatosabban fognak ebbe az ágazatba befektetni az idei kissé hektikusnak tekinthető importhelyzet alakulása miatt.
Kenedi Ákos
Forrás: VM