Henk Bleker kifejtette: a nemrég kiadott agrárprogramjukban már szerepel az is, hogy Hollandia egy erős KAP-ban érdekelt 2013 után is. Álláspontjuk szerint a Közös Agrárpolitikának zöldebbnek, azaz környezettudatosabbnak kell lennie, amely maga után vonja a fenntartható, innovatív, versenyképes és jó minőségű termékek előállítására alkalmas farmok előtérbe helyezését.
Tekintettel arra, hogy az elmúlt években a holland kormány hatalmas összeggel támogatta a földbirtok rendszer kialakítását és a termelés fejlesztését, ezért most azt szeretnék elérni, hogy a KAP a jövőben a fenntarthatóságot, a versenyképességet és az innovációt támogassa.
A KAP 2013 utáni jövőjéről szóló bizottsági közleményről a miniszterek megállapították, hogy a dokumentum jó alapot ad arra, hogy Európa mezőgazdasága dinamikusabbá, versenyképesebbé és hatékonyabbá váljék.
Fazekas Sándor a megbeszélésen hangsúlyozta: mint leendő soros elnök eltökélt abban, hogy minden tagállam véleményét figyelembe véve olyan tanácsi következtetést tegyen le az asztalra, melyet a miniszterek 2011. márciusában, a Tanács ülésén, egyhangúlag elfogadnak.
Az EU élelmiszerbiztonság politikájával kapcsolatban a holland fél jelezte, hogy nem értenek egyet a húsok kötelező eredet megjelölésével, ezért nem tudják támogatni a készülő konszenzuson alapuló politikai megállapodást.
A holland miniszter kifejtette azt az álláspontját, hogy a Natura 2000-es területeken a mezőgazdasági és a környezetvédelmi érdekek összeütköznek, ezért az a javaslata, hogy az elnökségi konzultációkat kihasználva Magyarország gyűjtse össze a felülvizsgálathoz szükséges tagországi álláspontokat.
Forrás: VM Sajtóiroda