A tejkvóta bírságok helyzete Olaszországban

Agro Napló
Az EU Bizottsága a tejkvóta rendszer szabálytalan olaszországi alkalmazásáról szóló vita lezárásaként még 2003-ban megkezdett részletfizetési programot indított, mely az EU és Olaszország közt létrejött politikai megállapodás részét képezte.

 

A megállapodás szerint a tejtermelők 14 év alatt kamatmentesen fizethetik vissza az 1995/96 és 2001/02 közti időszakban tejkvótán felüli termelésért kivetett bírságot. Olaszország a Bizottságnál 2009/10 során kérte a részletfizetési kötelezettségék felfüggesztését annak érdekében, hogy a nehéz konjunkturális helyzetet a termelők átvészelhessék. A Bizottság ezt a kérést teljes mértékben elutasította, ezért semmilyen formában nem látszott lehetségesnek az illetékek behajtásának felfüggesztése. Olaszországban ennek ellenére a kormány nyáron olyan törvény módosítást fogadott el, mely a részletfizetés határidejét módosította. Ezzel akkor Giancarlo Galan, olasz agrárpolitikai miniszter nem értett egyet, mert mint mondta, „aki hibázott, annak fizetnie kell” és „igazságos módon vet véget vet ennek a játszmának”. Ezek után Umberto Bossi, a Lega Nord vezére, újra abbéli kétségeinek adott hangot, hogy az elmúlt évek során az EU-nak Olaszország által közölt tejtermelési adatok nem megbízhatóak (Fontos hangsúlyozni, hogy a tejkvótán felül termelő gazdálkodók jelentős része Cremona megyében található, mely a Lega Nord egyik fellegvára). Galan, agrárpolitikai miniszter, válaszában hangoztatta, hogy a „tejkvóták helyzete már lezárt ügy, lehetetlen, hogy a hiba történt volna”. Minden esetre, a november 18-i miniszteri kabinet ülésének egyik eredménye az lett, hogy Tremontit bízták meg azzal, hogy a Bizottsággal megegyezzen, hogyan kerülheti el Olaszország a kihágási eljárást.



Giulio Tremonti, olasz gazdasági miniszter Brüsszelben ismét arról tárgyalt, hogy a tejtúltermelés miatt Olaszországra kivetett bírság ügyének felülvizsgálatát kérje. Közben az EU kihágási eljárás indítását helyezte kilátásba Olaszországgal szemben, mert bár Olaszország befizette az uniós kasszába a rá kirótt bírságot , de még mindig nem hajtotta azt be teljes mértékben a szabálytalankodó termelőktől.



A Bizottság asztalán két, az olasz tejkvótákkal kapcsolatos dosszié fekszik, melyekről Brüsszel és Róma közt folyamatos a levélváltás. Az egyik akta a nyár elején elfogadott olasz költségvetési törvény módosításra vonatkozik, mely alapján június 30-ról december 31-re halasztották a 33/2009 sz. törvényben meghatározott bírság első részletének befizetési határidejét. Ezzel szemben a Bizottság nem is emelt volna kifogást, annak ellenére, hogy a törvény-módosítással szemben néhány olasz termelő tiltakozását fejezte ki.



Az előbbinél nagyobb aggodalomra ad okot és kihágási eljárás kockázatával fenyeget, a napokban Brüsszelből kiszivárgó hírek szerint, a második akta tartalma, mely a be nem hajtott bírságokra vonatkozik, mivel azok állami támogatásnak minősíthetők. Az összesen 4,4 milliárdos pénzügyi hiánnyal szemben a termelők eddig csupán 400 milliót fizettek be. Míg az Államkincstár már megelőlegezett az EU-nak 1,87 milliárd eurót, további 2,1 milliárdot kell még behajtania. Ezeket az összegeket részben csökkentheti, ha a kormány által tavaly elfogadott részletfizetési programhoz nem csatlakozó 561 szabálytalan tejtermelőtől kényszer behajtás révén beszedik a rájuk kirótt 96,4 millió eurót. Számukra a napokban küldték ki a bírság megfizetésére kötelező fizetési meghagyást. Közben a Bizottság közleményt küldött az olasz kormánynak, melyben részletesen felsorolta azokat a kérdéseket, melyekre a kormánynak reagálnia kell annak érdekében, hogy elkerülje a kihágási eljárást. Ciolos, EU mezőgazdasági biztos most a gazdasági miniszter válaszára vár, melynek alapján majd döntést hoz.





Dr. Hamar Balázs

Forrás: VM

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?