Az első helyezett az amerikai Saxum pincészet 2007-es évjáratú Saxum James Berry Vineyard Paso Robles nevű cuvée-je (grenache, mourvedre, syrah) lett.
Az összeállítás a borok kóstoltatás során elért pontszámán túl egyéb tényezőket – érték, forgalomba hozott/importált mennyiség, izgalmasság - is figyelembe vesz. A 100-as listára került borok eredet szerinti megoszlását az alábbi táblázat mutatja be:
ország TOP 100-as borok száma
USA 35
Franciaország 19
Olaszország 9
Spanyolország 9
Ausztrália 6
Argentína 5
Chile 4
Németország 3
Portugália 3
Ausztria 2
Új-Zéland 2
Görögország 1
Magyarország 1
Dél-Afrika 1
A magazin szerint az előző évhez képest változás, hogy a TOP 100 átlagára 40 dollárról 48 dollárra emelkedett, azaz ismét kezdenek előtérbe kerülni a korlátozott mennyiségben forgalomba hozott, drágább borok. Ettől függetlenül 2010-re is igaz volt az a trend, hogy a fogyasztók egy része a válság miatt az olcsóbb borok világa felé fordult. A magazin kiemeli, hogy a fogyasztók kalandvágyóbbak lettek, és nyitottak a kevésbé ismert régiók és szőlőfajták iránt.
A TOP 100-as országok listáját nagy fölénnyel az USA vezeti, elsősorban a 2007-es évjáratú cabernet sauvignon-oknak köszönhetően. Spanyolország növelte részesedését, míg az olasz borok száma elsősorban relatíve magas áruk és kis importált mennyiségük miatt visszaesett.
A klasszikus – kizárólag a kóstolási pontszámot figyelembe vevő – toplistán egyébként három magyar bor található:
pincészet bor pontszám
Oremus Tokaji Esszencia 2000 98
Alana-Tokaj Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2005 95
Királyudvar Tokaji Aszú 6 Puttonyos Lapis 2003 95
Szerencsés egybeesés, hogy a TOP 100-as kiadvány mutatja be Miles Lambert-Gócs „Tokaji Wine – Fame, Fate, Tradition” című könyvét is, amely a Tokaj-Hegyalja Borvidékről és a tokaji borokról készült talán legátfogóbb, angol nyelvű, enciklopédikus szerkezetű könyv.
Dr. Tóth Attila
Forrás: VM