A VDM Energie Iverte-t 7 gazda alapította. A pelletkészítéssel foglalkozó vállalkozás célja, hogy mezőgazdasági melléktermékeket alakítson át tüzelőanyaggá. A kisüzemben 300 tonna készterméket állítanak elő évente. A beruházás 40 százalékos támogatás mellett valósult meg, a tulajdonosok 7 év megtérülési idővel számolnak.
- Ez a granuláló egység 120 ezer euróba került - mutat az egyik részegységre Virginie Stabach, a VDM Energie Iverte üzemeltetője. - A présért a keverővel, az emelővel, a rázóval együtt olyan 40-45 ezer eurót fizettünk. A pelletet elsősorban magánszemélyeknek adjuk el, akik szövetkezetünk tagjai. A külső vásárlók legfőképp a faforgácsot veszik. A keverék elkészítéséhez több anyagot is felhasználunk. Az alapja mindennek a faforgács és a miszkantuszt, de kínai nádat is adunk hozzá, amit a VDM gazdái termesztenek. Jelenleg 10 hektárnyi miszkantuszunk van. Cirkot is használunk, valamint kukoricaszárat, gyümölcsmagvakat, olykor fel nem használt gabonaféléket is. Megpróbálunk feldolgozni mindent, ami egy mezőgazdasági üzem területen megtalálható.
Néhány kilométerrel távolabb a lotharingiai mezőgazdasági kamara egyik kísérleti földterületén energiát adó növényi kultúrákat mutatott Nathael Leciech agrármérnök, a kamara szaktanácsadója.
- Több növénykultúra is megtalálható itt, például a miszkantusz, a cirok, a kender vagy a csenkesz. Ezt az Enerbiom elnevezésű kísérleti programot, ami az energiafűfélék termesztéséről és hasznosításáról szól, az Európai Unió finanszírozza. Megnézzük például a metánfejlesztés lehetőségét azért, hogy biogázt tudjunk előállítani. Megvizsgáltuk, hogy elszáradásuk után learatva, pelletet készítve, kazánokban elégetve milyen eredményt érünk el. Teszteltük ezeket a növényeket üzemanyag alapanyagként is, tehát, hogy mennyire tudjuk etanollá alakítani.
A meglátogatott farmon 60 tejelő tehenet tartanak, itt hozták létre 2003-ban, marhatrágyára alapozva, Franciaország első, házilagos kivitelezéssel készült biogáz üzemét, amelyet tavaly egy korszerű, gyűrűs szerkezetű fermentor váltott fel.
- Különböző eredetű természetes anyagokat használunk, például élelmiszeripari és növényi hulladékokat, helyben keletkező marhatrágyát, és kukoricasilót - magyarázza Nicolas Pom projektmenedzser. - A létesítményhez egy 250 kW névleges teljesítményű, elektromos áramot előállító gázmotor tartozik. Ez évente nagyjából másfél millió kWh-t állít elő, ami 440 francia háztartás éves energiafogyasztásával egyezik meg. A generátort hajtó motor által megtermelt hővel fűtjük a gazda házát, valamint a biogáz előállítására használt tartályt, mert ennek a belsejében folyamatosan 38 ºC-nak kell lenni. Elképzeléseink szerint hamarosan az egész falut innen látjuk el hőenergiával. Így mintegy 10 háztartás, az iskola, valamint a polgármesteri hivatal fűtését biztosítanánk.
A hőenergia hasznosítása azért is fontos, mert az itt előállított, hálózatba táplált áramért kWh-ként, az alapnak számító 7,77 eurócent helyett 14 centet fizetnek, ha a biogáz erőmű a keletkezett hő 70 százalékát hasznosítja.
Forrás: Gazdakör