Egy szakmájában kezdő fiatalembernek sehol a világon nem könnyű munkába állni. Különösen nehéz ez a mezőgazdaságban, ahol föld, állatállomány, gépek kellenek, hogy csak a legfontosabbakat említsük, a megszerzett tudás mellé. Az indulás nehézségeit Franciaországban az állam, a régió, az agrárkamara és a mezőgazdasági szövetkezetek is enyhíteni igyekeznek.
Franciaországban, ha egy fiatal gazdálkodni szeretne, először is le kell telepednie a kiszemelt vidéken. Ez elengedhetetlen feltétele annak, hogy földet vegyen. Aztán üzleti tervet kell készítenie. Elképzelései megvalósításához több forrásból, az államtól, a régiótól, az agrárkamarától, és ha egy szövetkezet tagja lesz, akkor utóbbitól is számíthat hitelre, illetve támogatásra.
- Franciaországban a fiatal gazdákat hitellel segítik lakáshoz jutni - mondja Thierry Defaix, a lotharingiai agrárkamara igazgatója. - Ezzel támogatják a fiatal gazdát, hogy projektjét megtervezhesse, a kiegészítő lépéseket elvégezhesse. A támogató szervezet ellenőrzi is a termeléssel kapcsolatos elképzeléseit. Ennek az a célja, hogy a fiatalok jól előkészítsék vállalkozási tervüket. A fiatal gazdáknak első aktív éveikben a régiók is adnak pénzügyi segítséget.
Franciaország 23. legnagyobb szövetkezete, a Lorraine Agrárszövetkezet anyagilag is segíti azokat a fiatalokat, akik a mezőgazdaságban képzelik el jövőjüket, és a szövetkezet tagjai lesznek. Fontosnak tartják ugyanis, hogy új termelők lépjenek a gazdálkodást befejezők, a nyugdíjba vonulók helyére, tudtuk meg Gérard Hussontól, a szövetkezet igazgatójától.
- Feladatunk, hogy segítsük azokat a fiatal gazdákat, akik itt telepednek le. A támogatás, amellyel ezt segítjük, ahhoz szükséges, hogy elkezdhessék a mezőgazdasági termelést. Ez egy pénzbeli támogatás, amelynek összege az első öt évben elérheti a 20 ezer eurót. Jelenleg ezek a fiatal gazdák érzik leginkább a válság hatásait. Drága beruházásokra, gépekre volt szükségük ahhoz, hogy megtermelhessék a gabonaféléket és napraforgót. Mi kamatmentes kölcsönt adunk nekik egészen az aratásig, illetve az év végéig finanszírozzuk az összes, földműveléssel kapcsolatos költségeiket.
A fiatal gazdák munkába állásának természetes módja, ha a családi birtokot veszik át, folytatva a szülők, nagyszülők tevékenységét. A francia parasztembernek 65 éves korában nyugdíjba kell vonulnia. Ha valaki a családból viszi tovább a gazdaságot, jelentős illetéket, adót kell fizetnie. Az állam azonban - éppen a gazdasági válságra való tekintettel - rendkívül alacsony, 1-1,5 százalékos hitelekkel segíti a mezőgazdasági termelőket. A szabályok a földforgalom esetén is kedveznek a fiatal gazdáknak.
A Franciaországban tapasztaltakról Bognár Istvánt, az agrár-közgazdász végzettségű lengyeltóti gazdálkodót kérdeztük.
- Nagyon szimpatikus a francia rendszerben az, hogy ha egy földterület értékesítésre kerül, akkor ezt egy helyi szervezet veszi meg. Tehát neki van elővásárlási joga, és ez a szervezet dönt arról, hogyan történjen ennek a földnek a további hasznosítása. Ha van a településen fiatal gazda, akkor ő kapja, mert ő az első. Ha nincs fiatal, akkor más termelőé lehet, vagy környezetvédelmi területté nyilvánítják.
Forrás: Gazdakör