A rábaközi kistelepülés, Jobaháza egyik csendes utcájában a Demjén család jövőben létrehozandó, félszázas alpaka farmjának alapító egyedei ismerkednek a havas tájjal.
- Az állatok tartása viszonylag egyszerű, mert füvet esznek és réti szénát - magyarázza vendéglátónk, Demjén Mihály nyugdíjas tanár. - Ilyenkor télen szénát kapnak, valamint egy speciális abrakot, amiből fejenként 125 grammot kapnak naponta.
A messzi Dél-Amerikában, Peruban, Chilében, Bolíviában őshonos állatok a rábaközi kis faluba Hollandiából kerültek, ahol Demjén Mihályék lánya, Cecília él.
- Az alpakákat rossz idő esetén is figyelemmel tudjuk kísérni a lakóházból egy kamera segítségével, ami az istállóban van elhelyezve. Ezen minden mozdulatukat tudjuk figyelni - mutatja Demjén Mihályné. - A lányunk és a vőnk elhatározása volt, hogy itt Magyarországon, a vállalkozásuk keretében alpakák tenyésztésével akarnak foglalkozni. Mi, szülők vállaltuk az állatok gondozását.
Az alpaka Andokban élő vad ősét az inkák háziasították, valamikor a II-IV. században. Az állatot különleges becsben tartották, gyapjából készült a királyi öltözék.
- Gazdasági haszna alapvetően a gyapjú, amiért kilónként mintegy 40 eurót fizetnek. Ez egy állatnál évente 70-80 ezer forintot jelent, és ezért érdemes tartani - avat be a részletekbe a gazda. - Mivel az alpaka 25-30 évig él, így elég nagy gazdasági hasznot hoz. A gyapjújából készült textíliák hipoallergének, tehát olyanok is viselhetik, akik allergiásak a textíliákra, ezzel az értéke még jobban növekszik. A mi tenyészetünkben „A” kategóriás, továbbtenyésztésre alkalmas minőségi állatok vannak, és komoly értéket képviselnek. A tenyésztésüket Magyarországon szeretnénk elterjeszteni, ezért építettük fel a gazdaságunkat.
Az állatok szigorú biztonsági és egészségügyi intézkedések mellett kerültek Jobaházára. Az első magyar minőségi alpaka tenyészetet szeretnék bővíteni, tavasszal érkezik majd egy hím és további nőstény állatok.
Forrás: Gazdakör