Lotharingiában, a Velle sur Moselle nevű kistelepülés szélén található gazdaság a Saint Julien nevet viseli. A 212 hektáros birtokból 18 hektárnyi a saját föld. A 170 hektáron gabonaféléket - búzát, árpát -, valamint repcét termesztenek, a 42 hektárnyi legelőn 40 tejelő tehenet tartanak. Reggelente a gazda, Dominique Josset feji az állatokat, esténként egy kisegítő. Évente mintegy 340 ezer liter tejet termelnek a gazdaságban. A magyar gazdacsoport szoros programja miatt a franciaországi agrárpiaci helyzetről csak vacsora közben sikerült beszélgetni.
- Hogy aratáskor milyen árak lesznek, azt előre soha nem tudhatjuk - kezdi a beszélgetést Dominique Josset. - Nehéz megmondani, mert sok függ a világpiaci helyzettől. Ha az Amerikai Egyesült Államokban vagy Argentínában rossz lesz a termés, az árak emelkedni fognak. Ha valahol kitör egy háború, az árak szintén emelkedni kezdenek. Ezért most még nem tudhatjuk, milyen árat fognak fizetni majd júliusban a gabonáért.
Dominique Josset tagja a legnagyobb, 2500 mezőgazdasági termelőt tömörítő Lotharingiai Agrárszövetkezetnek. Innen vásárolta a gazdaság udvarán álló traktort, és a szövetkezet egyik vetőmagboltjában rendelte meg decemberben a vetőmagokat, amiért kiszállításkor is a holtszezonban érvényes árakat fizeti. A beszállított termények értékéből 5 százalékot von le a szövetkezet működési költség címen, és a szállítást követő 30 napon belül fizeti ki az árat. Megéri tagnak lenni, hiszen részesül a szövetkezet év végi nyereségéből is.
- Már édesapám is a szövetkezet tagja volt. Az én földjeim két helyen vannak, mintegy 10 kilométerre egymástól. Számomra az az egyik előnye a tagságnak, hogy a silók, a raktárak közel vannak az egyik földterületemhez.
A francia gazda hektáronként 320 euró támogatással számolhat, és 150 eurós földbérleti díjat fizet. Nem tervezi, hogy földet vásárol, hiszen a meglévők után is 65 éves koráig, nyugdíjba vonulásáig tart a törlesztés. A nyugdíjba vonulás egyébként kötelező, ezt követően vagy eladja, vagy bérbe adja majd a földjeit. A gazdálkodásban édesapja és nagybátyja is segíti. Alkalmazottja csupán egy van, a vacsorán is jelenlévő Karin, aki napi két órát dolgozik a farmon. A Josset házaspár igyekszik több lábon állni. Ennek egyik formája volt a vendégház. A vendéglátásra, a szállásra, a francia ételekre a fiatal magyar gazdáknak sem lehetett panaszuk. Köszönetképpen egy különleges kisüsti pálinkával búcsúztak a rokonszenves házaspártól.
Forrás: Gazdakör