Fazekas Sándor hozzátette: belföldön a beszállítók kiszorulnak az áruházláncokból, amelyek egyre inkább az import felé fordulnak, így egyre kevesebb a hazai termék és több az import, ami olyan láncreakciókat indíthat be, amit mindenképpen el kell kerülni.
A miniszter az ágazat fontosságáról szólva kiemelte, hogy a térségből kerül ki az ország dinnyetermésének a 60-70 százaléka, 3.500 hektáron folyik dinnyetermesztés a környéken. A dél-békési termőterület dinnyéből származó árbevétele eléri a 6 milliárd forintot, ugyanakkor közvetlenül ezer család megélhetését biztosítja. A vidékfejlesztési tárca nem hagyja magára a termelőket, a bajba jutott ágazatot, nem engedi, hogy munkahelyek szűnjenek meg, hogy csökkenjen a foglalkoztatás, és elvándorlásra kényszerüljenek a családok - hangsúlyozta Fazekas Sándor.
A dinnyepiaci gondok okairól szólva az elmúlt évek hibás gazdaságpolitikáját, a vidékfejlesztési stratégia hiányát említette, amelyet tetézett a gazdasági válság, az elszegényedés és a szélsőséges időjárás is. Fazekas Sándor szerint azonban a jégverésnél, a belvíznél is nagyobb gondot okoz a széthúzás, a szolidaritás alacsony szintje, vagy hiánya, s részben ezeknek következtében a fekete gazdaság kártétele.
Aki a feketekereskedőnek adja el a termését, az tönkre teszi a dinnyének a hírnevét és elkótyavetyéli a következő évek, vagy évtizedek lehetőségeit is, "nemcsak a saját, hanem a gazdatársaiéit is" - jelentette ki.
A miniszter ezért kiemelt feladatnak nevezte, hogy a dinnye felvásárlásakor bevezessék a minőségellenőrzést, az osztályba sorolást és a áruvédjegyet. Mint mondta, így lehet biztosítani mind a hazai, mind a külpiacokon az egyenletes minőséget, ki lehet szűrni a rossz minőségű dinnyék forgalmazóit, s erre építve lehet marketing akciókkal is növelni a dinnye jó hírét.
Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár arról számolt be a teltházas sportcsarnokban, hogy már februárban megnyílnak azok a LEADER pályázatok, amelyben kifejezetten mikro vállalkozások létrehozására és fejlesztésére lehet támogatást kapni.
Simonka György, a Magyar Dinnye Szövetség elnöke, a térség fideszes országgyűlési képviselője ehhez hozzátette: kiemelt cél, ötezer hektárról tízezer hektárra növeljék a dinnyeföldek területét. Tudomásul kell venni, hogy ma már csak tisztított, osztályozott, csomagolt dinnyével lehet uralni a piacot. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy korszerű technológiát alkalmazzunk- mondta. Ezzel megteremthetjük a dinnye minőségi osztályozásának és nyomon követhetőségének a feltételeit.
Mártonffy Béla, a FruitVeB vezetője a rendezvényen arról beszélt, hogy az elmúlt esztendőben 110 ezer tonna volt a teljes magyar termés, miközben a korábbi időszakban éves átlagban 174 ezer tonna termett. Mint mondta kritikus pontra mérséklődött a termés mennysége, ezért azt javasolja, hogy mindenekelőtt alakítsák ki a minőségi garanciákat annak érdekében, hogy stabilizáljuk, majd bővítsük piacainkat.
(MTI, kormany.hu)
Forrás: kormany.hu