Képzeljük magunkat annak a gazdálkodónak a helyébe, akinek a gondolata nem a szokásos tavaszi teendők körül forog, hanem azon, hogy egyáltalán lesz-e tennivalója, hisz földje egy része, rosszabb esetben egésze víz alatt áll. Elsősorban nekik igyekszünk néhány hasznos tanáccsal szolgálni, amikor dr. Birkás Mártát, a SZIE egyetemi tanárát e témában kérdezzük.
- Különbséget kell tenni a területek között. Ahol tavasszal is állni fog a víz, ott meg kell várni, amíg elvezetik és felszárad annyira, hogy járható legyen. Itt majd a rendelkezésre álló időtől függ az, hogy mi a teendő. Semmiképpen nem a szántás lesz, mert ha sokat kell várni, nem lesz idő arra, hogy egyáltalán a talajból valami legyen. Tehát valamilyen kímélő eszközzel, többnyire kultivátorral lehet megmunkálni, de az is lehet, hogy egyszerűen csak bele kell vetni. Tehát ez egy fontos előírás lesz. De mi van akkor, ha a víz eltávozik április vége felé, vagy felszárad annyira, hogy járható, de túl sok a tarlómaradvány? Szerencsére a sokszor átázott tarlómaradvány könnyen zúzható, de az is lehet, hogy ezt a maradványt be kell keverni a talajba. A partosabb területeken talán lehet szántani, mert többen szeretik ezt aláforgatni, de ahol vizesebb marad a talaj, sajnos, ott a legkevesebb kárt okozó eszközt kell használni, ez pedig a késes kultivátor lesz.
Fontos dolog lesz a talaj lazítása, hisz a sokáig levegőtlen földbe újra életet kell vinni. A rossz hír az, hogy a rengeteg víz miatt a lazítás hatása nem lesz hosszú távú, arra viszont elegendő, hogy legalább az idényt kibírja a termőföld.
- Nagyon fontos a talaj regenerálódása. Tehát ha most búza áll rajta, és tavaly károsodott, az a búza nem lesz olyan minőségű, amilyet mi szeretnénk. Ezért a talaj regenerálódása érdekében a hántott tarlóval megadhatjuk a talajnak, hogy pihenjen. Ugyanígy nagyon fontos lehet a zöldtrágyázás, tehát zöldtárgya növény vetése a tarlóba. A talaj ez alatt is pihen, természetesen a növényt csak optimális magasságig szabad meghagyni. Ugyancsak fontos, hogy egy sokat taposott talajon lehetőleg ne végezzenek nyári szántást. Az nem segíti a talajszerkezet javulását, ezért nyáron is a kímélő eszközöket kell előtérbe helyezni. Ha valaki ősszel szántani szeret, mert megszokta, és jól is végzi, az várja meg, míg a talaj szántható lesz és ügyeljen az elmunkálásra, így a vízbefogadással nem lesz gond.
Sokakban még mindig felmerülhet a kérdés, ez mind szép és jó, de mikor mehetek a földemre? Mikor kezdhetem a munkát?
- Meg kell várni, míg az átázott réteg megszikkad annyira, hogy repesztő hatása lesz a talajlazításnak. Bízunk benne, hogy ez nyáron, nyár vége felé eljön. Ha nem sikerül, akkor sajnos a következő idényre kell majd várni.
Forrás: Gazdakör