Az ENSZ Fenntartható Fejlődés Bizottsága keretében az ENSZ 192 tagországa arról tanácskozott, milyen válaszokat adhat az emberiség a globális gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi kihívásokra, annak érdekében, hogy a Föld élhető maradjon az eljövendő generációk számára. A Bizottság ülésszaka kiemelten foglalkozott a közlekedés, a vegyi anyagok, a hulladékgazdálkodás, a bányászat kérdéseivel, valamint célja a fenntartható fogyasztás és termelés 10 éves globális keretprogramjának elfogadása.
Fazekas Sándor felszólalásában hangsúlyozta, hogy kiemelkedően fontos a termelési módszerek és a fogyasztási szokások megváltoztatása. Életmódunknak és a gazdaságainknak is eleget kell tenniük a fenntarthatóság követelményeinek. Az ENSZ Közgyűlési termében másodikként elmondott felszólalásában kiemelte, hogy az Európai Unió és tagállamai határozottan támogatják egy, a fenntartható fogyasztásra és termelésre irányuló 10 éves keretprogram elfogadását, és elkötelezettek annak megvalósítása mellett, ami jelentős lépés a gazdaság „zöldítés” irányában. Ez a terület a jövő évi riói konferencia egyik fő témája.
A fenntartható mobilitás fontosságának hangsúlyozása mellett a magyar miniszter utalt a környezetet és az emberi egészséget veszélyeztető lehetséges hatásokra is.
A hulladékgazdálkodásról szólva a hulladék keletkezésének megelőzését, a többszöri felhasználást és az újrahasznosítást előtérbe helyező szemlélet érvényesítését emelte ki.
A bányászat jelentősen hozzájárul az országok gazdasági fejlődéséhez, de tekintettel lenni a természeti erőforrások védelmére, a víz- és energiahasználat és a keletkező hulladék mennyiségének csökkentésére, hangsúlyozta a beszédében a magyar miniszter.
A mindennapok részévé vált vegyi anyagokra utalva rámutatott, hogy veszélyeket is hordoz a nem megfelelő használatuk. Fontos ezért olyan módon előállítani és felhasználni ezeket az anyagokat, hogy ne veszélyeztessék az emberi egészséget és a környezetet.
A konferencia további célja volt a fejlett és a fejlődő országok közötti szakadék csökkentése úgy, hogy ne növekedjen a természeti erőforrásokra nehezedő nyomás, így biztosítva a fejlődés fenntarthatóságát.
A magyar delegáció tagja volt Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár is, aki társelnökként vezette a konferencia négy magas szintű kerekasztal vitájának egyikét.
A konferencián aláírták a biológiai sokféleség megőrzéséről szóló nemzetközi egyezmény két jegyzőkönyvét. Az egyik a genetikai erőforrásokhoz való hozzáférésről és az ezekből származó hasznok megosztásáról szól, a másik az élő genetikailag módosított szervezetek használatával kapcsolatos felelősségi és jogorvoslati viszonyokat rendezi. Ez utóbbit Fazekas Sándor írta alá Magyarország és az Európai Unió nevében, Janez Potocnik EU biztossal együtt.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu