Uniós csatlakozásunk óta fontos szerepet játszanak az állattartásban a top-up támogatások, melyeket az idén lehet utoljára igényelni. Ennek az az oka, hogy 2013-ban elérjük az uniós közvetlen támogatási szint 100 százalékát, és a továbbiakban nem lehet nemzeti kiegészítést fizetni a gazdálkodóknak. A VM 2011 első félévében előkészítette azokat a konstrukciókat, amelyek 2012-től kezdődően alkalmasak a kifutó állattenyésztési top-up támogatások pótlására.
A konstrukciókat az érintett termékpálya bizottságok 2011. július végén megtárgyalták és támogatták. A néhány napon belül megjelenő miniszteri rendelettel párhuzamosan intenzív tájékoztatási kampányt folytatunk annak érdekében, hogy a kérelembenyújtási időszakban a lehető leggördülékenyebben menjen minden.
Feltett szándékunk, hogy szisztematikus munkával helyreállítsuk a növénytermesztés és az állattenyésztés megbomlott egyensúlyát, amely ma 60-40 százalék. Éppen ezért, Magyarországon az állattenyésztést kiemelt támogatásban részesítjük mind az európai uniós, mind pedig a nemzeti költségvetésből. A nemzeti támogatások mintegy 80%-a az állattenyésztési ágazatot segíti - mondta a vidékfejlesztési miniszter.
A Kérődző Szerkezetátalakítási Program keretében a mintegy 10-12 ezer húsmarha és juhtartó megkapja a lehető legmagasabb támogatási összeget. Évi 44,5 millió eurót, azaz több mint 13 milliárd forintot fordítunk az ágazat javára az uniós közvetlen támogatásokból. Folytatjuk a különleges tejtámogatást is a következő években, ami szintén 13 milliárd forint. Az állattartó vállalkozások a 2011. évi állatállományukkal arányos, megemelt területalapú támogatást kapnak a Kérődző Szerkezetátalakítási Programban. Cserébe vállalniuk kell, hogy foglalkoztatnak, beruháznak, vagy a szakmai fejlődés érdekében képzésen vesznek részt – folytatta a program részleteinek ismertetését az államtitkár.
Minden olyan gazdálkodó bejelentkezhet a programba, aki a referencia időszakban (2011) anyatehenet, hízott bikát vagy anyajuhot tartott, és rendelkezik egységes területalapú támogatásra jogosult területtel.
Mivel termeléstől elválasztott támogatásról van szó, külön figyelmet szenteltünk az öröklésnek és a jogosultságok átruházhatóságának. A megszerzett jogosultságok a gazdálkodók között átruházhatók akár adás-vétellel is, illetve örökölhetőek. A referencia időszak és a programba való bejelentkezés között eltelt időben örökölt állatállományokkal is be lehet jelentkezni a programba. Az egységes kérelmeket március közepétől május 15-ig lehet beadni az MVH-nál.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu