A hibridet a 2011-ben oltalom alá helyezett RB-Victor fantázianevű napraforgófajtából állítják elő - közölte a cég az MTI-vel.
Az év elején indult, mintegy 120 millió forintos projekthez a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség adatai szerint a zrt. 45 százalékos uniós támogatást nyert el.
A társaság ismertetése szerint a hibrid alapját jelentő fajta előnye többek közt az "ultrarövid" tenyészidő és az alacsony vegyszerigény.
A cég tulajdonában lévő fajta alkalmas másodvetésre, talaj- és belvízkárok utáni vetésre, a gabona learatása után elvetve szeptember végére beérik. Hátránya ugyanakkor, hogy nem rendelkezik azokkal a rezisztenciagénekkel, amelyek biztonságosabbá teszik termesztését, és nem követi a növényvédelmi hatóságok által megkívánt ellenállóságot - közölte a zrt.
A nemesítésnél arra törekszenek, hogy az új hibrid őrizze meg a rövid tenyészidőt, és ellenálló legyen a legfontosabb betegségekkel szemben - írták.
A társaság abban bízik, hogy a növény Közép-Európában alkalmas lesz másodvetésre, és Észak-Európában, valamint az ökológiai termelésben is felhasználható lesz.
Mint írták, a cég 2011-ben 7,1 milliárd forintos árbevételt ért el, idén 8,5 milliárd forint árbevételt terveznek. Az alapvetően gabona- és takarmány-nagykereskedelemmel foglalkozó Régió-Bész Zrt. a hibridnapraforgó-fajtával új piacra tud betörni, ahol nem versenyez más vetőmag-forgalmazókkal, mivel a dombóvári hibridet akkor is el lehet vetni, amikor nincs kihasználva az adott földterület.
Forrás: MTI