Az egyeztetés tárgya az Országgyűléshez képviselői önálló indítványként benyújtott javaslat, amely a hegyközségi rendszer szervezeti és működési szabályainak átalakítását célozza.
Az egyeztetést azért kezdeményezte a VM, mert szerinte a HNT csütörtökön közzétett sajtóközleménye olyan megalapozatlan állításokat tartalmaz a javaslattal kapcsolatban, amelyek indokolatlan riadalmat kelthetnek a hazai szőlő-bor ágazat szereplőiben és a magyar borok iránt elkötelezett közvéleményben.
Megértve a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának a szervezeti működése megújítását célzó tervezet miatti kezdeti félelmeit, a VM azt javasolja, hogy közösen tekintsék át a felmerülő szakmai kérdéseket - olvasható a közleményben.
A HNT nem ért egyet Tiffán Zsolt (Fidesz) országgyűlési képviselő önálló képviselői indítványként október 1-jén beterjesztett új hegyközségi törvény tervezetével, ezért tárgyalásának felfüggesztését kéri az Országgyűléstől - mondta Horváth Csaba, a HNT főtitkára pénteken az MTI-nek.
A főtitkár közölte: az előterjesztő - bár azt a hatályos jogszabály is előírja - nem kérte ki a szakmai szervezet véleményét a törvénytervezetről, amely elfogadása esetén a szakember véleménye szerint gyakorlatilag lehetetlenné teszi a termékpálya működését. A törvénytervezet szerint ugyanis a bortermelők nem lennének kötelezően tagjai a továbbiakban a hegyközségi szervezetnek.
Horváth Csaba aláhúzta: a HNT egyetért a hegyközségi törvény módosításának szükségességével, de az ágazat reprezentatív köztestülete azt javasolja, hogy a hatályos hegyközségi törvény módosítása révén keressenek jó megoldást a törvényjavaslat benyújtójával és az ágazat jelentős szakmai szervezeteivel együtt, annak érdekében, hogy egy konszenzuson alapuló, a szőlő-bor ágazatot teljesen lefedő szabályozás jöjjön létre a szakmai önigazgatás folyamatosságát biztosítva.
A hétfői szakmai egyeztetésre való minisztériumi felhívást követően az MTI ismét megkérdezte az ügyről Horváth Csabát, aki úgy fogalmazott: a HNT fenntartja korábban megfogalmazott álláspontját.
Forrás: MTI