A magyar agrárminiszter kiemelte, Magyarország számára fontos és kiemelt feladat a Szerb Köztársaság segítése az európai csatlakozási felkészülésben. Szerbiával mind a mezőgazdaság és vidékfejlesztés, mind a környezet- és a vízügy területén kiemelt jelentősége van a határmenti együttműködés fellendítésének, az uniós támogatású közös projektek megvalósításának. A felek kölcsönösen egyetértettek azzal, hogy a Mezőgazdasági és Környezetügyi Munkacsoport elsődleges célja, hogy közvetlen és közvetett módon elősegítse az országaink közti mezőgazdasági és élelmiszeripari külkereskedelem fellendítését.
Fazekas Sándor hangsúlyozta, további együttműködési lehetőségeket látunk az agrárfejlesztési együttműködés, technológia- és tudástranszfer, valamint a kutatás-fejlesztés területén. A magyar szakmai szervezetek csakúgy, mint a kutatóintézményeink nyitottak a szerb partnerekkel való kétoldalú együttműködésre különös tekintettel a növénytermesztésre, valamint az élelmiszerbiztonság területére. Kiemelte hazánk GMO- mentességét, és javasolta partnerének a magyar tapasztalatok megismerését, valamint a Növényi Diverzitás Központ (NÖDIK) meglátogatását. A szerb partner élénk érdeklődést tanúsított a magyarországi LEADER szervezetekkel történő együttműködés iránt.
Szerbia fontos partnerünk a Duna- és Tisza-vízgyűjtő, valamint a Kárpátok térségi együttműködésben. Az Európai Duna Stratégia kiemelt projektévé fejlődött a 2011-ben Budapesten aláírt ötoldalú magyar- osztrák - szlovén - horvát-szerb Mura- Dráva- Duna Bioszféra Rezervátum létrehozásáról szóló miniszteri nyilatkozat. A Mura-Dráva- Duna ötoldalú „zöld folyosó” létrehozása érdekében számos, a vízi erőforrásokat érintő közös feladat van.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu