A közlemény szerint a területek több mint 75 százalékát természetes személyek: őstermelők, egyéni mezőgazdasági vállalkozók, családi gazdálkodók és fiatal mezőgazdasági termelők nyerték el. Az eddig megkötött haszonbérleti szerződések átlagos birtokmérete 16 hektár.
A földalapkezelő hangsúlyozza, hogy a szervezet minden esetben a törvények szerint jár el, "nincsenek előre kiosztott földek". Az NFA a Nemzeti Vidékstratégiában (NVS) rögzített célkitűzések alapján a kis- és közepes vállalkozások földhöz juttatását segíti, és célja, hogy terület ne maradjon parlagon. Ezért a pályázati eljárás végéig, jó gazda módjára ezeket a földeket ideiglenesen megbízási szerződéssel művelésbe adja - fogalmaznak.
Az NFA közleményében kitért arra, hogy az elmúlt napokban a megbízási szerződést többször is tévesen kényszerhasznosításnak nevezték. A hatályos jog nem ismeri a kényszerhasznosítás fogalmát, a megbízási szerződés pedig nem azonos a korábban - a 90-es évekből - ismert köznyelvben kényszerhasznosításnak nevezett művelésre való kijelöléssel - mutatnak rá.
A megbízási szerződés éppen a hosszú távú földhaszonbérleti pályáztatás előkészítése azzal, hogy az adott föld így legfeljebb egy évre művelésbe adható, hogy ne maradjon parlagon. Pályáztatni csak olyan földet lehet, amely a szabályok szerint per-, teher- és igénymentes, valamint megközelíthető, és a művelés feltételei adottak - hangsúlyozza az NFA.
Forrás: MTI